Част от мен се радва, че Софийската филхармония и концертен комплекс "България" могат да предложат толкова интересна, разнообразна и многопластова програма, но друга част вътрешно протестира, че това е издеветелство върху музиканите, а и върху публиката, защото концертите в София са толкова много, че хората не смогват да ги вместят житейски в програмата си - разсъждава директорът на Софийската филхармония. Оказва се, че само за месец октомври в концертен комплекс "България" е имало 46 концерта!!!
Трябва да се запитаме също колко са музикантите в София?! Оркестрите в София са към 20, а колко са опериращите музиканти в тях...Музиканти, който се подлагат на едно свръхнатоварване, защото им липсват средства да живеят нормално. И затова аз протестирам, когато някой преуспяваш в частния сектор в театъра или музиката заяви колко е зле държавата и как културните институции не се организират добре... Нека частният сектор да започне да работи без държавните музиканти и държавните актьори - когато го направят, тогава да се хвалят - разпалено обяснява Найден Тодоров и продължава да говори за някои от важните теми за родната култура, уточнявайки обаче, че дори понятието култура се употребява неправилно.
Имаме грешния навик, като кажем култура, да говорим за музика, за изобразително изкуство, за литература, а всъщност това е изкуство, което е част от културата. Култура е включително дали ще се поздравим като се срещнем на улицата, култура е как ще се държим с децата си..
И тук естествено идва темата за възпитанието, за изгубеното поколение на сегашните родители, за все по-потребителската ориентация на хората днес, за това, че все по-малко се "интересуваме от духовното си здраве". Найден Тодоров обаче е убеден, че и това ще отмине, "защото в един момент, когато се увеличат други проблеми, хората ще се обърнат към изкуството за да потърсят ... (спасение, бягство, просветление - предположих аз) сили". А смисълът на класическата музика (въпрос, който често му задавали) е, че "тя може да ни накара да искаме да се развиваме или просто да се чувстваме добре. И кой може да каже кое от двете е по-важно?!" - усмихва се Найден Тодоров и добавя, че с голям интерес очаква новата стратегия за развитие на българската култура.
Появяват се нови теми и размисли - за това, че в България, според нашия гост, народът претендира, че е по-скоро с дясно мислене, но обвинява държавата за всичко и очаква тя, държавата, да разреши всички проблеми, включително и в сферата на изкуствата. Което води до това, че ние в момента задоволяваме не потребностите на хората, а по-скоро настоящия им вкус, за да можем изобщо да функционираме. И това води до сериозен дисбаланс в самото съществуване на повечето културни институти у нас.
Целият разговор с Найден Тодоров чуйте в записа.
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg