Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Студио музика” – Големият български композитор и диригент Емил Табаков

| обновено на 07.12.17 в 14:32 БНР Новини
Емил Табаков
Снимка: emiltabakov.com

Всеки, който е присъствал на концертите му, дълго носи в себе си ехото на магнетичното обаяние на диригента, а който е слушал неговите произведения, знае, че в тях резонират емоциите на един творец, който изявява дълбоките и разтърсващи смисли в изкуството. За Емил Табаков музиката не е евтино забавление, а мисия. И на тази мисия десетилетия той се отдава с цялата си енергия и невероятна работоспособност. Продължава с все същата неуморима страст да изследва партитура след партитура за всеки концерт или запис, а летáта са запазено време за писането на нови творби. Какво е да последваш неудържимото влечение към музиката, да осъзнаеш и поемеш отговорността за таланта, с който си дарен? Какво не знаем за занаята на композитора и за занаята на диригента? Това са само някои от въпросите, които витаят около големия български творец, с когото ще ви срещнем в „Студио музика”.

Емил ТабаковАкценти от богатата артистична биография на Маестрото: Още като ученик-контрабасист в музикалното училище в Русе Емил Табаков свири в някои от програмите на Русенската филхармония. Със съученици прави камерен оркестър и го дирижира, започва да пише и първите си творби. Завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София с три специалности – дирижиране (при проф. Влади Симеонов), композиция (при академик Марин Големинов) и контрабас (при проф. Тодор Тошев). Лауреат на конкурса „Николай Малко“ за млади диригенти (1977), започва своята кариера в Русенската филхармония (1976-1979). Бил е диригент на Камерен ансамбъл „Софийски солисти“ (1979-1988) и главен диригент на: Софийска филхармония (1985-2000), Белградска филхармония (1994-1999), Симфоничен оркестър „Билкент“ – Анкара (2002-2008), Симфоничен оркестър на БНР (2008-2015), както и музикален и артистичен директор на Новогодишния музикален фестивал – София (1999-2004). Емил Табаков е гостувал с ръководените от него оркестри, а също и като гост-диригент във всички европейски страни, САЩ, Австралия, Канада, Япония, Индия, Южна Корея, Сингапур, Тайван, Иран, Еквадор, Колумбия, Куба, Бразилия, Израел и други.
Обширният симфоничен и оперен репертоар на диригента включва произведения от барока до съвременната музика. Високо оценени са неговите записи на повече от 270 симфонични и оперни произведения на компакт дискове за български и чужди фирми. Сред тях са интегралите със симфониите на Дмитрий Шостакович и Густав Малер, Йоханес Брамс – 4 симфонии, клавирните концерти, симфонични увертюри и Немски реквием, 13 Симфонии за струнен оркестър от Феликс Менделсон, 17 църковни сонати от Волфганг Амадеус Моцарт.

Емил Табаков е един от най-известните и стойностни съвременни български композитори. Автор е на 9 симфонии, концерти за различни инструменти, пиеси за симфоничен оркестър, Реквием, камерни и солови творби, 2 балета и други. Носител е на престижни награди в областта на музиката – през 1992 г. е обявен за „Мъж на годината” от Международния библиографичен център в Кеймбридж и „Музикант на годината” в класацията на слушателите в предаването „Алегро виваче” на БНР, носител е на „Кристална лира” на Съюза на българските музикални и танцови дейци (2009), избран е за един от 100-те най-добри професионалисти според Международния биографичен център – Англия за 2012 година и други. През 2011 година Дирекция „Музикална продукция и състави” на БНР, (която ръководи по това време заедно със Симфоничния радиоркестър) получава Голямата награда „Сирак скитник” на БНР за изключителен принос в развитието на българската музикална култура и обогатяването на националния радиоефир.

Фрагменти от предаването, посветено на Емил Табаков можете да чуете в звуковите файлове.












Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34