Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дълги години държавата беше на автопилот. Агресията е последица от това, не е просто модерно явление

БНР Новини

Около 60% от децата не се чувстват сигурни в училище. Това показва изследване на Института по криминалистика и криминология на МВР. Това каза днес в предаването „Законът и Темида“ в авторската си рубрика „Коментар на седмицата“ народният представител Славчо Атанасов, председател на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в народното събрание. Вчера в Пловдив той откри Национална конференция с международно участие на тема „Насилието и детето на 21 век“.
Според изследване на световната здравна организация в 43 страни, България е в десетката по тормоз в училище. Това включва не само физическа, но и вербална агресия. През миналата година случаите на агресия са се увеличили с общо 400. От над 4300 училища и детски градини в страната само в 964 работят психолози или педагогически съветници. Най-остра е липсата на специалисти в области като Ловеч, Силистра, Кюстендил, Перник, Видин и Враца.
Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в Народното събрание съвместно с Държавната агенция за закрила на детето организираха две кръгли маси на тема „Родителите – конфликтите – агресията и закрилата на децата“. Първата беше с участието на всички институции в държавата, имащи отношение към нашите деца и представители на всички политически сили, а втората с неправителствения сектор.
За първи път представители на всички политически сили и институции бяха единодушни и взеха решение за иницииране на законови промени и изготвяне на писмени предложения, свързани с уредбата на родителската отговорност след раздяла на родителите, залагане на санкции за родители, които системно нарушават предписания на органите за закрила на детето и съдебни решения, активната роля на социалните служби в консултиране на страните на ранен етап от конфликта, а също така и да бъде регламентирано процесуалното качество на социалния работник в съдебния процес и на становището и доклада на социалния работник, иницииране на мерки, включващи междуинституционално сътрудничество, подкрепа на детските заведения от системата на закрила, регламентиране на медиацията като вид социална услуга.
Инициирахме създаването на работна група, в която участват народни представители от парламентарно представените партии и експерти от МВР, Главна дирекция „Национална полиция“, ДАНС, съд, прокуратура, 6 министерства и други институции. До 15 ноември беше срока за даване на конкретни предложения за законодателни промени срещу агресията от членовете на работната група. До момента имаме конкретни предложения от 12 институции и неправителствени организации. Изпратени са предложения за промени в Семейния кодекс, Закона за защита от домашно насилие, Граждански процесуалния кодекс, Закона за закрила на детето и поднормативни актове за засилване на контрола при приложението и изпълнението на действащата нормативна база, а също така и предложения за необходимост от държавна намеса в определени направления. На 12 декември ще бъде второто важно заседание на работната група. – съобщи Славчо Атанасов





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30