Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетът Росен Карамфилов и неговата „Церебрална поезия“

БНР Новини
Росен Карамфилов по време на връчването на наградата „Владимир Башев“
Снимка: Мариана Кирова

В рубриката „Човекът“ на предаването „Нашият ден“ слушателите бяха запознати с личността на младия поет Росен Карамфилов, който само преди две-три седмици стана лауреат на наградата за поезия „Владимир Башев“ за стихосбирката си „Церебрална поезия“.
Има ли място поезията и изобщо литературата в живота на младите хора, в днешното технологично време, когато вместо да четеш книга, просто си чатиш в социалните мрежи и никак не се интересуваш от писаното слово на книжно тяло? Оказа се, че „да“ – доста млади хора четат, а някои от тях и пишат. Последователите в блога на поета Росен Карамфилов – „Съвременна литература“ са около 13 хиляди.
Всъщност Росен Карамфилов е също съвсем млад – на 25-26 години, а вече е влязъл в американската антология на българската поезия The sеason of delicate hunger (Accents Publishing, САЩ). Автор е на стихосбирките „Орелът и детето” (2011), „Стерео тишина” (2013) и „Церебрална поезия“.
„Церебрална поезия“ – това заглавие е такова, защото такава е диагнозата на Росен – церебрална парализа, но в общуването си с него, човек просто забравя за това.
Росен някак си не се интересува от дребните неща около него, макар и да съзнава, че комерсиалното е част от днешното съвремие, и дори ако нещо нещата не му потръгнат добре, както повечето млади хора, ще избере пътя извън България. Е, все пак това последното не е негова мечта, защото като син на един от най-големите художници на съвремието ни – Кольо Карамфилов, се чувства най-добре тук, у нас. За баща си Росен е много пестелив на думи, но цялата им духовна връзка е обяснил в първия си роман „Колене“, написан след смъртта на художника, отнасящ се най-вече до чувствата на сина, загубил баща си.
Росен Карамфилов всъщност не е дървен философ, умозрителен и прекалено съзрял за годините си младеж, нищо от младежките плюсове и минуси не му е чуждо. Обича приятелите си, обича заведенията вечер, обожава музиката, и е заклет фен на рока. Не е могъл да стане китарист, това е била мечтата му от малък, но пък пее добре, има участия с известни рокаджийски групи, като „Д - 2“ например. Зарадвал се е като дете на наградата си на името на Владимир Башев. Има и такива красиви мигове. Излишни са думите. Непотребни. Посвещавам тази награда на своите читатели – това написа Росен във Фейсбук малко след като получи приза.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

публикувано на 17.12.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Важно за пътниците

В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак.  За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...

публикувано на 17.12.24 в 16:05
Никола Петков

Режисьорът Никола Петков на 90 години

"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..

публикувано на 17.12.24 в 16:03

Връчват наградите "Георги Черняков"

Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..

публикувано на 17.12.24 в 15:45