Преди година белгийските бири бяха признати за част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Логичният въпрос е – защо нематериално, нали не са песните на Бистришките баби, фламенкото и фадото? Белгийската бирена култура повежда мултикултурния диалог в бироправенето, довел до крафт-революцията, отначало в Северна Америка, впоследствие и в Южна, Австралия, Европа и части от Азия.
Диалогичният характер на бирата в двуезична и мултикултурна Белгия е факт, който ми дава увереност да твърдя, че за Белгия няма нищо страшно докато валонците пият фламандските Вестмал и Вествлетерен, а фламандците - валонските Шиме, Орвал и Рошфор. Наскоро в Намюр се състоя и церемонията по интронизиране на новите бирени рицари. Един от тях беше министърът на земеделието, туризма и културното наследство, Рене Колен. До него бяха и двамата организатори на един от най-престижните световни конкурси Brussels Beer Challenge, където за трета поредна година имах привилегията да съм част от журито. Тома Костенабл е валонец, Люк де Радемахер - фламандец.
Разговаряме с министъра и организаторите за мястото на бирата в културните традиции и обратното.
Втората част на предаването следваме съветите на министъра да контактуваме с пивовари и ето част от споделеното от тях. Според пивоваря на Каракол, Жан-Пиер Дебра културното значение на бирата не може да се разбере без общността на малкото село, човешки и професионално групирано около местната пивоварна. Всичко, което може да помогне да се чувстваме щастливи чрез споделянето му, е част от културата ни, без значение дали е спорт, бирена дегустация или музика. Като се видят усмивките на различните хора, предизвикани от едно и също нещо, значи те са вече братя по щастие.
Ако все още не сте се убедили, че белгийската бира не е просто нещо за пиене, а традиция, достойна за културното наследство на ЮНЕСКО, ето и откъс от финалния ни разговор с пивоваря на Des Fagnes, Люк Пирон. За него бирата също е свързана с ранен детски спомен, а в момента вари нарочна нискоалкохолна бира за деца, които посещават с родителите си Des Fagnes: Някои деца се страхуват, че може да не им хареса, но други са горди да изпият своята бира заедно с родителите си и да станат част от общата атмосфера. Какво да се прави – традициите трябва да се предават. Човек трябва да се учи по един или друг начин. Не може да чакаш да станеш на 20 години за първата си бира и тя да ти хареса. Ако вкусът е горчив, възприемането му трябва да бъде възпитано.
Музиката също е тематична – от френската версия на най-известната бирена песен на завършилия в Белгия Георги Минчев, през безспорния бирен хит на миналия век, до модерен етно-прочит, събиращ традициите на Андите в правене на бирата „чича“ и кръстения на нея музикален стил – Chicha Libre, Popcorn Andino.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg