Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно от най-големите постижения на българската дипломация през последните двайсет години е процесът на сътрудничество на Югоизточна Европа и Западните Балкани

БНР Новини
На конференция в НДК по покана на българския премиер бяха косовският президент Хашим Тачи, президентът на Черна Гора Филип Вуянович, министър-председателите на Албания Еди Рама, на Република Македония Зоран Заев, и на Сърбия Ана Бърнабич, както и заместник министър-председателят и министър на външната търговия и икономически отношения на Босна и Херцеговина Мирко Шарович.
Снимка: БГНЕС

Едно от най-големите постижения на българската дипломация през последните двадесет години е процесът на сътрудничество на Югоизточна Европа и Западните Балкани. ЕС има желание да се установи сигурност, стабилност и просперитет в Западните Балкани. Това се доказа на срещата , която беше проведена вчера в София, по инициатива на министър-председателя на България г-н Бойко Борисов. Този форум постави начало на инициатива в подкрепа на регионалната интеграция на Западните Балкани. Това каза днес в предаванeто д-р Султанка Петрова – заместник социален министър.
На конференция в НДК по покана на българския премиер бяха косовският президент Хашим Тачи, президентът на Черна Гора Филип Вуянович, министър-председателите на Албания Еди Рама, на Република Македония Зоран Заев, и на Сърбия Ана Бърнабич, както и заместник министър-председателят и министър на външната търговия и икономически отношения на Босна и Херцеговина Мирко Шарович.

Във форума взе участие и комисарят за европейската политика за съседство и преговори за разширяване Йоханес Хан. Във фокуса на дебатите между лидерите на Западните Балкани бяха възможностите за засилване на европейската интеграция в региона и реализацията на общи инфраструктурни проекти, какъвто е един от приоритетите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Едно от най-големите постижения на българската дипломация през последните 20 години е процесът за сътрудничество в ЮИЕ. Форумът се определя като стъпка за добър диалог между страните в региона.
Процесът за сътрудничество в Югоизточна Европа е форум за политически диалог, като началото му се полага на Софийската среща на министрите на външните работи на страните на 6 - 7 юни 1996 г., когато е решено да се развива сътрудничество между страните-участнички в четири области: укрепване на сигурността, стабилността и добросъседството; икономическо развитие, социални, културни и здравни въпроси; правосъдие и борба с трафик на хора и други – посочи д-р Петрова.
Ключов приоритет на българското председателство ще бъде политиката по разширяване на ЕС, усилия за добро регионално сътрудничество и развитие на добри взаимоотношения. ЕС има желание да се установят сигурност, стабилност и просперитет на Балканите.
По време на българското председателство е предвидена среща на високо равнище (неформална), посветена на Западните Балкани, която ще се проведе на 18 май 2018 г. в София. Това е доказателство за усилията на правителството за добро съседство, стабилност, разбирателство и сигурност в региона.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Резиденция Баба" с нов формат в 10-ото юбилейно издание

Десетото издание на инициативата "Резиденция Баба" на сдружение "Фабрика за идеи" ще събере интердисциплинарна група творци и изследователи от 30-и август до 9-и септември във видинските села Делейна, Ясен и Кошава. Заедно с местните общности те ще търсят съзидателни форми на туризъм В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" обсъждаме..

обновено на 29.07.24 в 11:44

Фестивалът за електронна музика No Signal се мести на Витоша

От 2 до 4 август на хижа "Планинец" във Витоша ще се проведе фестивалът за електронна музика, организиран от независими артисти No Signal. През последните години фестивалът се утвърди като значимо събитие в електронната сцена, но тази година организаторите са принудени да променят локацията си. Тазгодишното издание няма да се състои на обичайното си..

обновено на 29.07.24 в 10:37

"Академия за младежко участие", или какво е важно в политиката

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" от Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите, съвместно с Национален младежки форум, обсъждаме какви са резултатите от двугодишния проект "Академия за младежко участие". Проектът "Академия за младежко участие", финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейската комисия, завърши с кръгла..

обновено на 29.07.24 в 10:14
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионалното израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15