Ако искате да се стоплите - избрали сте правилната честота! Тази на радиопредаването „Покана за пътуване”, което ви предразполага към сгряващ разговор на два континента – Азия и Африка. Останалите теми са нашенски, но подправени със здравословна доза чешитлък.
Ако нейде из Родопите сте видели 92-годишна дама да разхожда искрящобяла котка на каишка, спокойно! Не сте прекалили с местната скоросмъртница. И бабата, и писаната са си съвсем истински. Техен разводач из цяла България е Данаил Нешев, а профилът на Хайди Любопиткова във Фейсбук има над 4500 приятели и близо 2000 последователи – котката е истинска интернет сензация. И неуморен пътешественик. От Данаил ще научим за предпочитаните й маршрути.
Следващата посока в „Покана за пътуване” е към Африка, но по… българска следа. В рубриката „50 места от българската история отвъд България” Теодор Борисов разкрива каква е връзката между Варна и Лагос и защо Националният театър на Нигерия е копие на Двореца на културата и спорта във Варна.
На 13 януари в София се стича елитът на ММА бойците, а организаторът на събитието, за което се говори в световен мащаб - Георги Анадолов, който от 16 години живее в Англия, по традиция озвучава битките с фолклорни мотиви. Той признава, че се надява младите любители на гладиаторските двубои да се заразят от родолюбие чрез народната музика, която звучи на арената.
Отново рязка смяна на посоката – от българските билки и юначни мъжаги към най-миролюбивите хора на света – бирманците. Бившият заместник-министър на екологията Любка Качакова е неспасяема пътешественичка, но признава, че сърцето й е останало в Мианмар. Далечната и непозната азиатска държава, където ти благодарят, че си приел подаръка, който са ти поднесли и въпреки съкрушаващата бедност са вечно усмихнати и искрено щастливи.
В Бирма богатите всеки ден хапват по едно тъничко листче варак от 22-каратово злато, като профилактика против проблеми със сърцето, жените изпадат в сдържан, но неистов възторг ако им подариш червило или парфюм и смятат за висша мода да омотаят главата си с най-обикновен хавлиен пешкир. В страната няма никаква промишленост и всяко изделие направено от машина, а не на ръка е истинско съкровище.
При броденето из Мианмар можете да хапнете туршия от чай и салата от франджипани, да видите 10 хиляди златни Буди в пещерата Пиндая и да посетите жените-жирафи от племето Падонг на езерото Инле, които удължават шиите си с метални пръстени за красота.
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg