Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коледен ден на Европейския съюз за радио и телевизия

БНР Новини
Снимка: ebu.ch

Специалният Коледен ден на Еврорадио е едно от най-популярните музикални събития на Европейския съюз за радио и телевизия от първото му провеждане през 1995. В тези 22 години традицията е неизменна – в последната неделя преди светлия християнски празник около дузина страни-членки на организацията предлагат нови едночасови концертни програми с класическа музика, свързана с Коледа. Диапазонът на репертоара е огромен – от грегорианско пеене и традиционни коледни хитове до барокова сакрална музика и съвременни творби. Ключов момент в Специалния ден е това, че концертите се провеждат на живо пред публика в концертни зали или големи студия на съответните радиостанции. Понякога зрителите присъстват на традиционна коледна церемония, случва се дори да пеят заедно с изпълнителите. Тази година участват 12 радиостанции: от Австрия, България, Чешката република, Германия (с двама участници – Баварското радио с концерт от Нюрнберг и Хесенското радио с концерт от Франкфурт), Дания, Естония, Финландия, Унгария, Португалия, Русия и Швеция. Концертите ще се излъчват директно в повече от 20 страни. Почти всяка година БНР участва в Коледния ден със специален концерт, а програма „Христо Ботев“ на БНР винаги излъчва голяма част от събитията.

Тази година ще се включим от самото начало на Коледния ден – в 11 часа: Концерт на Виенския камерен хор и Младежката хорова академия от Виена с диригент Михаел Грохотолски. В програмата: традиционни коледни песни в нови аранжименти и творби на Йохан Херман Шайн, Йоханес Брамс и Макс Регер.

Точно в 14.00 часа ще включим директно Нюрнберг. От залата на Германския национален музей ще слушаме превъзходен бароков камерен състав „Ансамбъл 1700“ със солистка и диригент Дороти Оберлингер (блокфлейта). Участват още Дмитрий Синковски (цигулка) и Емилиано Родолфи (блокфлейта и бароков обой). В програмата: музика от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди и Арканджело Корели.

Следва Хелзинки – финландският концерт винаги започва точно в 15.05 българско време в катедралата Калио. Тази година там ще свири духовият квинтет „Загрос“, заедно с органиста Ян Лехтола. Солистка ще бъде чаровната Суви Вайринен (сопран). В програмата: традиционни коледни финландски песни в нови версии на Хари Ахмас, органови вариации върху коледна тема от Гастон Литез и прочутите „Пет коледни песни“ опус 1 на Жан Сибелиус.

Следващото ни включване започва точно в 19.00 часа, за да излъчим заедно с всички страни-членки на Еврорадио концерта на Смесения хор и СО на БНР с диригент Марк Кадин – нашия принос към Коледния ден. Солисти в ораторията „Коледа“ на Димитър Ненов са Габриела Георгиева (сопран) и Иво Йорданов (баритон). Ще прозвучат и фрагменти от балета „Лешникотрошачката“ на П. И. Чайковски.

В 20.05 започва коледният коцерт от Швеция, където в залата на оперния театър в град Умео ще свири симфоничният оркестър на Норландската опера с диригент Торбьорн Кроон. В програмата: аранжименти на традиционни коледни песни и творби на Михаел Преториус, Антонио Вивалди, Франц Грубер, Лирой Андерсън, Самюъл Барбър, Робърт Уелс и Джон Рътър.

В 21.00 започва концертът от чешкия град Бърно с участието на камерния хор „Ансамбъл Версус“ и струнния оркестър „Ансамбъл Опера Диверса“, дирижирани от Габриела Тардонова. В програмата: сакрални творби на съвременните чешки композитори Онджей Киас (роден през 1979) и Питър Греъм (роден през 1952).

Точно в 22.00 ще започне концертът от Франкфурт с участието на солисти, хор Le Concert d'Astrée и СО на Радио Франкфурт. Под диригенството на неустоимата чаровница Еманюел Хаим ще прозвучат „Диксит Доминус“ на Георг Фридрих Хендел и „Магнификат“ в Ми бемол мажор на Йохан Себастиан Бах.

Коледният ден на вълните на програма „Христо Ботев“ ще завърши в 23.00 часа

Водещи на концертите в студиото на програма „Христо Ботев” ще бъдат: Валерия Христова, Цветана Тончева, Аделина Александрова и Милен Панайотов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30