Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Ана Джумалиева: През 2017 г. в Комисията за защита от дискриминация са постъпили най-много жалби, свързани с упражняването на правото на труд

Снимка: личен архив

2017 година беше изключително динамична година, бяха направени промени в състава на Комисията, наситена със събития от национален мащаб и международни мероприятия. Тази година реализирахме един много голям проект по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, направихме голямо социологическо проучване, обучихме голяма група от хора, които имат интерес към въпросите, свързани със защита от дискриминация. В международен план едно сериозно събитие от март 2017 е организирането съвместно с посолството на САЩ в България на семинар за защита на свободата на вероизповеданията. Освен това преди по-малко от месец на посещение в Комисията беше еврокомисарката по равнопоставеността и подписахме меморандум за споразумение и сътрудничество по въпросите на равенството и равнопоставеността. Годината беше натоварена и откъм жалби и сигнали към Комисията за защита от дискриминация. – това каза доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация.
В предаването доц. Джумалиева допълни, че що се отнася до 2018 г., предизвикателство е кампанията за достъпна България, която стартира през декември и върху която ще се постави акцент през следващата година.
По оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ предстои да започне нов проект с акцент върху дискриминация на работното място и по отношение на упражняване правото на труд, нещо съвсем ново за страната ни.
В тази връзка е сертифицирането на работодателите с оглед на това да не допускат дискриминация на работното място. От изследванията и проучванията, направени до този момент в Комисията, става ясно, че най-много случаи на дискриминация има по отношение на упражняване на правото на труд, най-често комисията е сезирана по този повод – хората се чувстват дискриминирани по време на самите интервюта за работа, още от обявите за работа, майки, връщащи се от майчинство са третирани неравнопоставено
– уточни доц. Джумалиева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30