Иван Кънчев и Марио Мишев са създателите на сайта „Българска история“. Основна задача този сайт е съхраняването и популяризирането на българската история чрез образователни клипове, документи и снимки…
Иван и Марио са млади хора, сега завършващи висшето си образование, но и двамата вече имат своите биографии… Иван Кънчев е бакалавър по международни отношения (в момента), автор на четири книги и сценарист на филмовите и документалните поредици на „Българска история“, както е и водещ на едно телевизионно предаване…
Марио Мишев е студент по политология, автор на пет книги и редактор на списание „Българска история“ и също е подготвял документални филми за сайта и за инициативата „Уроци по родолюбие“ заедно с приятеля си Иван…
Всичко започва преди няколко години, когато двамата младежи са още в гимназията, и решават да създадат сайт с малко по-различни клипчета и информации, свързани с историята… само за един месец почитателите на новосъздадения сайт стават над 10 хиляди…
Какво чак толкова интересно съдържа този сайт, който в продължение на няколко години става все по-професионален и се изработва с все повече хора-съмишленици – биха запитали някои. Истина е, че историческите факти за големите събития (войни, победи, поражения, развитие през вековете) - всичко това е отдавна известно… Въпросът е как и по какъв по-интересен начин ще бъдат представени тези факти, смятат Иван и Марио. Те търсят отговори на въпросите защо в българската история някои събития са се случвали, а други – не…
И след големия интерес на ученици и на млади хора към сайта, следва покана от една преподавателка от град Луковит, Иван и Марио да отидат там и да изнесат един урок на нейните ученици… Независимо от първоначалното притеснение, явно двамата младежи се справят с тази задача, и следват още покани. Така успяват да обикалят около 150 населени места за малко повече от 4 години и да преподават историята така както те искат… в повечето случаи чрез примера на малко известни исторически личности.
В разговора нямаше как да не стане дума и за доста обсъжданата тема напоследък – по-подробното изучаване на тъй наречения социалистически период в следващите учебни години. Този период със сигурност трябва да се разглежда в училище – но обективно, и без емоции, смятат двамата приятели. Всъщност това се отнася и до всички исторически факти.
Иван и Марио смятат да обогатяват още сайта „Българска история“ Те смятат да се обърнат към някои възрастни хора в малките населени места, за да им разкажат местни легенди и приказки… Пътешествията и преподаването в различни училища из България никак не са затруднили учението на Иван и Марио в Софийския университет. Ще учат магистратури, всеки по своята специалност. За разлика от някои свои връстници те са на мнение, че младият човек може да се реализира успешно и в България.
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg