В четвъртък управляващото мнозинство в Народното събрание преодоля първия вот на недоверие към правителството със 131 гласа "против" срещу 103 "за". В подкрепа на вота гласуваха 79 депутати от БСП и 24 от ДПС.
Това бе очакван резултат, тъй като вносителите не успяха да привлекат на своя страна депутатите от другите парламентарни групи, независимо от мотивацията им в проекта за решение – „провал на правителството в борбата с корупцията“. Сред примерите бяха посочени случаи от здравеопазването, санирането на сгради, обществените поръчки и други.
Заради мотивите на вота, цялата седмица в Народното събрание премина под знака на термина „корупция“… От 5-часовите обсъждания в пленарната зала стана ясно, че никой не отрича, че в страната съществуват различни видове корупционни практики, че борбата с това явление е доста трудна, и че не се забелязва политическа воля за ограничаването им…
Накрая – след гласуването в четвъртък и след като емоциите отминаха – някои от депутатите видяха и известни поуки и дори нови предложения за законодателство в тази деликатна юридическа сфера.
Александър Ненков от ГЕРБ например вижда ограничаване на корупционните практики в постепенното отпадане на някои административни режими за бизнеса, които според него са извор на корупция. Той е и голям привърженик на електронното правителство – налагането му в обществото ще „пробие системата на диктатурата на гишето“…
Крум Зарков от БСП пък смята, че един по-добре обмислен антикорупционен закон ще има превантивно значение, законодателството трябва да служи за предупреждение, а не за наказания „пост фактум“, смята Зарков. До два-три месеца, от неговата парламентарна група ще имат нови предложения за антикорупционно законодателство.
В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас. Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..
В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..
Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..
"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg