Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виенският валс е в Списъка на ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство

БНР Новини

В много страни по света на 1 януари семейства и приятели сядат пред телевизорите, за да се насладят на Новогодишния концерт, излъчван от зала „Музикферайн“. Всеки диригент обича да показва личен стил, но какъвто и да е изборът му, не забравя, че това е Виена и не може без валс! Още в първите 3 месеца на годината в австрийската столица се организират над 300 бала! През този февруари се навършват и 151 години от първото изпълнение на сцена на произведението на Йохан Щраус-син „На хубавия син Дунав“ във Виена. Виенският валс се е превърнал в неизменна част от австрийската култура. С думите "Всичко е валс" се откриват виенските балове! Друга неотменна традиция е всяка сватба да започва с валс на булката. И в София, на 17-ти февруари, ще се проведе традиционният Виенски бал. Където и да е човек по света, думата „бал“ поражда усещане за приказна феерия.  
Ако „надникнем“ в миналото на Стария континент, ще открием интересни корени и любопитно развитие на танца в Германия, Франция, Италия, Великобритания, Норвегия, Полша… В някои страни партньорите пристъпват, почти крачейки, в други се въртят вихрено. Раз-два триии! Раз-два триии!...Кавалерът придържа дамата за талията. Дясната ръка на дамата е върху неговото рамо. А с лявата ръка тя повдига полите на роклята, да не я настъпи партньорът… Близостта между двамата е толкова греховна в очите на хлевоустите и бдящите за строгите норми, че даже в един период Виенският валс е обявен от някои за… неморален танц. Нищо, че подскачат и се въртят даже знатни особи. До наше време е достигнала картина, на която е изобразена танцуващата Кралица Елизабет I, точно когато е повдигната от графа на Ланкастър.
Владетели, исторически обстоятелства и поколения се сменят, удоволствието от валса остава. Днес той е харесван по целия свят. Включен е като задължителен в танцовите първенства, при размер на музиката от около 180 удара в минута, с конкретен регламент за изпълняваните фигури, като Change Steps, Passing Changes, Hesitations, Hovers, Contra Check, Natural и Reverse Turns.
Как от средите на дворцовия етикет Виенският валс става достъпен за широките народни маси? Кой дава идеята за включването на Виенския валс в Списъка на ЮНЕСКО за световно нематериално културно наследство? – Чуйте интервюто с Храбра Маринова от Бюрото за международни връзки на Община Виена.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20