И Бог създаде жената...
Създаде малката балерина, сладката блондинка с лунички и кафяви очи. Създаде я с нацупени устни, невинен, укоряващ или отчаян поглед. А когато на лицето ѝ изгрее усмивка, с нея „отваря врати“, „разчупва ледове“ или по-скоро разтапя мъжките сърца.
Освен, че създаде това красиво създание, Бог му даде късмет, шанс и дарби. Даде му от всичко по много. Красота, любов, сцена, музика, приятелства, партньори, ухажори.
Бриджит Бардо не е просто изваяна от мрамор фигурка, а изящна скулптура с чувствителна душа и силен характер.
Фаталната жена-дете се превръща в символ на желанието.
Тя е грациозна, фина, нежна, закачлива, игрива като котенце и взима всичко от живота.
По време на кино-кариерата си, която продължава двайсет и една години, Б.Б. обръща внимание на друго свое влечение. Музиката.
Започва да работи с големи имена в популярната музика на Франция. Композиторите Клод Болинг, Жан-Макс Ривиер, Жерар Буржоа, Луи Алдебер, Жорж Делрю, Ален Гораге, както и легендата на френския поп Серж Генсбур пишат за нея песни, които да подчертаят индивидуалността ѝ. И тя ги изпълнява кокетно, непринудено, непретенциозно, флиртувайки, шеговито, точно какъвто е нейният ефирен характер.
Тези композиции мога да нарека – малки симфонии. В тях има всичко – комедия, трагедия, страст, радост, тъга, романтика и безметежност.
Акомпанират ѝ прочутите оркестри на Клод Болинг, Франсоа Робер и Ален Гораге.
Бриджит Бардо пее в голяма стилова палитра, която включва боса нова, дискиленд, балади, дори и оперета.
През периода 1960-1970 г., записва над 60 песни, а върху виниловите плочи се запечатва нейната забележителна музикалност.
Нейните изпълнения, дуетите ѝ с Жана Моро, Саша Дистел, Жан-Макс Ривиер и Серж Генсбур ще останат завинаги в световната фонотека като шедьоври.
Заповядайте да ги чуете и вие в четвъртък, 15 февруари, от 11 часа!
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg