В последния час на 16 февруари 2018 рубриката на програма „Христо Ботев“ „Български изпълнители“ отново предлага атрактивна среща от поредицата „Гласове и лица от СО на БНР“. Почитателите на високото художествено музикално изкуство ще имат удоволствието да слушат Първия кларинет на Радиооркестъра – талантливия, амбициозен и пленяващ със своето изпълнителско майсторство Данчо Радевски. Роден е в Троян. Музикалното му израстване преминава през школата на Средното музикално училище „Панайот Пипков“ в Плевен и НМА „Проф. Панчо Владигеров“ (София) в класа по кларинет на проф. Димитър Димитров. Професионалният път на Данчо Радевски като оркестров изпълнител започва в оркестър „Симфониета” на БНР и продължава в националния симфоничен радиооркестър, където работи и досега. Паралелно с това той развива забележителна кариера като солист и в различни камерни формации. Творческият му път е завиден – бляскави музикални изяви на най-престижни концертни подиуми в Европа, Америка и Азия. Данчо Радевски е част от състава и на най-успешния български духов камерен ансамбъл – „Солистите на БНР“, който през 2010 година бе удостоен с наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци – „Кристална лира“ в категорията за камерна музика. За работата в този състав музикантът казва:
Първо, за мен беше много приятно да свиря с колеги от оркестъра, колеги на такова невероятно музикантско ниво, приятели като хора, единомишленици, с които гледаме в една посока към една цел. От друга страна – беше трудно! Защото до такава степен сме изпипвали нещата... Някои репетиции са завършвали с кавга! Творческа кавга, разбира се – след това цяла нощ си мислиш какво е било, как е била, защо? На другата сутрин ставаш, пак го пробваш, виждаш, че за някои от нещата може би не си бил прав, но за някои си бил прав. Така или иначе, винаги сме стигали до истината с доста репетиции, доста спорове и творчески труд – много, много труд в търсене на истината. При нас никога няма една истина – няма хронометър, няма точна мярка, но мисля, че това, което сме направили с камерния състав, винаги се е харесвало на публиката, която е най-точният барометър на това, което се случва на сцената...
Повече за музиканта Данчо Радевски ще научите, ако се включите на вълните на програма „Христо Ботев“ в петъчната вечер точно в 23 часа.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg