Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гост в "Часът на думите" - Катя Гумнерова

Катя Гумнерова
Снимка: sbj-bg.eu
Катя Гумнерова e известна публицистка и киносценаристка. Родена e в Пловдив, но още от ученическите си години живее със семейството си в София. Следва в Академията за театрално и филмово изкуство към ДЕФА в Бабелсберг, край Берлин. Впоследствие завършва ВГИК в Москва. Съсценаристка е заедно с Рустам Ибрахимбеков на игралния филм “Споделена любов”, съвместна продукция между студия “Бояна” и “Мосфилм”. Била е редактор в Киноцентъра, включително и на култовия филм на Радичков и режисьора Христо Христов “Последно лято”. След това 17 години е редактор във в. ”Народна култура”, като 5 от тях прекарва като кореспондент в Берлин, където работи съпругът й Валентин Измирлиев, водещ на добилото голяма популярност след промените политико-публицистично предаване по БНТ “Клуб 7”. Била е редактор в културния отдел на в. ”24 часа”, както и главен редактор на сп. ”За жената” и две години – главен редактор на сп.”Образование и кариера”. Съавтор е с  писателя емигрант в САЩ и потомствен дъновист Атанас Славов на документален филм за Петър Дънов. Автор е и съставител на много книги - последните две от коита са: стихосбирката "Червеният бик" и "Аз съм българче в чужбина" - приказки за малки и големи.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36