Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Савойският дворец на Маргарита

| обновено на 23.02.18 в 09:18 БНР Новини
Градината на Савойския дворец.
Снимка: en.wikipedia.org/Viktor Hauk

През 1507 година, след смъртта на своя брат Филип, Маргарита Австрийска, единствената дъщеря на римския император Максимилиан I, започва да управлява кралство Нидерландия. Тя избира да се премести в белгийския град Мехелен, където издига своя резиденция. Къщата, в която се настанява, е построена през XVI век и се смята за първата ренесансова сграда в Северна Европа. Маргарет създава от нея палат, известен като Савойския дворец.

Постройката на два етажа представлява архитектурно съчетание между готически и ренесансови елементи. Червеното тухлено крило е украсено с множество прозорци, островърхи арки в долната част и назъбени елементи по фасадата на втория етаж. Това крило се намира с лице към близката улица и ярко контрастира с другото крило – човек трудно може да предположи, че това са части от една и съща сграда. Крилото с подчертан ренесансов стил е в бял цвят, изградено изключително симетрично и пропорционално. В ниша над входната порта е поставен релеф на герба на нидерландския император – два лъва, които поддържат кралската корона. В друга ниша е поставена скулптура на богинята на правосъдието.

Маргарита Австрийска е обичана от жителите на Мехелен, защото засилва позициите на града, а в двора ѝ процъфтяват науката и изкуството. След смъртта ѝ Савойският дворец служи като седалище на Великия съвет на Нидерландия почти два века, а днес е превърнат в Съдебна палата.

Още за историята на Маргарита Австрийска, за изображенията на вещиците в картините от времето на Ренесанса и за невероятната колекция от унгарски произведения на изкуството на Николас Салго можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00