Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Донев и неговите приказни планински кътчета

Снимка: личен архив на Радослав Донев
Героят на днешната ни рубрика е графичният дизайнер и свободен планинар Радослав Донев. Той е автор на книга-фотоалбум - „51 приказни планински кътчета от България”. Изданието съдържа около 80 фотографии и текстове към тях.

Радослав не е професионален фотограф, учил се е да снима сам, но планинските му фотопейзажи са невероятни. Отношението му към планината пленява - за него тя сякаш е живо същество, което се усмихва, или се сърди, или нещо говори… така я вижда Радослав. И може би заради това чувство не признава горски пътеки, алеи и указателни табели, а намира приказните планински кътчета и без тях.
Този вид туризъм - търсене на непознати планински места, Радослав приема не като предизвикателство, а като преживяване. И често пъти му се иска да бъде сам по време на това преживяване… независимо колко пъти му се е случило да се загубва по места, до които едва ли се е добрал някой друг преди него.
Каква е формулата на описанието на тези планински приключения, събрани в сборника от фотографии и кратки текстове. На всеки пет работни дни - поне по един в планината и ето - правят „51 приказни планински кътчета от България”. Над 150 са пътешествията на Радо, а в книгата са описани местата, които е посетил през последните 8 години.
Веднага някой ще запита - а ако имаш семейство? Радо има съпруга и двама сина, но и те също като него обичат планината и също като него скитат по горите, без пътеки и указателни знаци. Именно заради децата си, Радослав създава два албума - „Детска карта на България” и „Детски атлас на България”, преди да опише приказните кътчета.
Сега е зима, в сегашната почти бедствена бяла обстановка Радо не би тръгнал на път, поне не с децата си… Запитах го за летните му проекти … от известно време Радо търси езерата на България.

Каква е ползата от формулата „на всеки пет дни един в планината”: не се поддаваш на стреса на големия град, и нямаш никаква необходимост от хапчета против главоболие и депресия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04