Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рок-барок фантазии

Вторник, 13 март, от 23.00 часа

БНР Новини
Йохан Себастиан Бах свири на клавесин и неговото семейство (горе) и рок крупата "Ърт, Уинд енд Файър" (2009) по време на концерт (долу)

Фантазия! Едва ли има жанр, който да е така неподвластен на строги правила и форми и да се радва на пълна свобода в изложението на музикалните мисли. Изначално фантазията се ражда в импровизацията и близо век (от началото на шестнайсетото столетие) криволичи между заглавия като: капричио, тиенто, канцона, ричеркар, но едно е общото – чисто инструменталната нейна природа. В Англия фантазията можем да срещнем и под името „фенси“ – патент на прочутите английски виржиналисти от Елизабетинската епоха Орландо Гибънс (Orlando Gibbons, 1583 – 1625), Джон Бул (John Bull, 1562/63 – 1628), Томас Томкинс (Thomas Tomkins 1572 –1656), Уилиам Бърд (William Byrd, ок.1539/40/43 – 1623). Разбира се, има и някои малки предбарокови изключения, които откриваме в изкуството на Диего Ортис (Diego Ortiz, ок.1510 – 1570). В поп и рок музиката разбирането за „фантазия“ срещаме предимно в словесното съдържание на песните и впоследствие това дава отражение в музикалната тъкан, инструментариума, темпото, формата, изпълнението. За срещата ни подбираме творби от Йохан Себастиан Бах, Георг-Филип Телеман, Хенри Пърсел, Кет Стивънс, Трилок Гурту, „Ърт, Уинд енд Файър“. Заповядайте на фантастичното ни рок-барок музикално пътешествие на 13 март от 23.00 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10
Игор Марковски

Пеещи артисти с трето издание в НДК

"...Готова е! Готова е песента "Човекът на върха"! Смесена, мастерирана... Премиерата ѝ беше по БНР, в предаването "Артефир"... А на живо, пред публика – ще бъде на концерта "Пеещи артисти 3везди" само след седмица в Зала 1 на НДК. Съвсем скоро предстои снимането и на клип... Трета поредна песен, след "Българският тъпан" и "Рядък екземпляр", в тандем..

публикувано на 19.09.24 в 17:35