„Изкуството, както и животът, е вечно движение, една от най-висшите форми на опознаване тайните на света. То е свързано много по-тясно с радостта от творчеството и с доброволното жертвоприношение, отколкото само с наслаждение или развлечение“ – пише Атанас Куртев.
Минутите за разговор с него отлитат прекалено бързо. Редят се спомен след спомен, всеки със силен и ярък облик. С изключителен финес говори за рода си, за музиката и картините, които тя рисува в ума му, за сантименталните срещи със скъпи за него хора, за мечтите си... Всичко това така естествено се слива с прекрасните звуци на изпълненията му и ни открехва вратата към неговия личен свят, към богатата духовност, която притежава и която го е съхранила и изградила.
През 1967 година майка му, пианистката Саша Ламбрева, пише до него:
„Светът е пълен с аномалии – на всяка крачка човек може да се разочарова в своите надежди... и все пак животът е прекрасен и си струва всички мъки и изпитания, моето момче! Тежко на онези, които нямат идеали в живота си и очакват от него само дребни наслади и удоволствия, свързани преди всичко с тяхната физиология, но и нямащи нищо общо с духовността, която издига човека на по-високо стъпало.“
За изпитанията, идеалите, удоволствието от музиката и красотата на въображението можете да чуете от разказа на проф. Атанас Куртев в звуковия файл.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg