Ако трябва да избирате дали да отидете до Япония или да пътувате в миналото, какво ще предпочетете. И двете? Значи сме на един акъл!
Знаете ли каква драма преживява детето на българка и японец? Много му се работи, но го мързи да стане. Златимир Йочев е чист българин, но хич не го мързи – за две седмици в Япония е изминал близо 4000 километра, опитал е около 50 вида бира, снимал се е с гейша (защото повече от това един редови нашенец не може да си позволи) и е галил сърни и елени в центъра на многохиляден град.
Златимир Йочев е водещ на сутрешния блок в България он еър, но толкова цветно и релефно разказва, че все едно ще ни слушате по телевизора.
Япония произвежда два пъти повече българско кисело мляко от България. 29-те завода на компанията, които държи лиценза бълват по 700 тона „наш йогурт” на ден, което е два пъти повече от цялото дневно производство на България. Е, как да не попитам Златимир Йочев е опитал местното мляко, но му се е сторило прекалено сладко.
Знаете ли, че къщите могат да говорят? Да, те разказват истории. Някои едва прикриват кръпките и екземите на фасадите си, други греят като сватбени торти, трети рухват под спомените за минало величие. Ако не ги чувате, вече си имате преводач. Искра Ценкова е уловила невидимите въздишки на спомените им. С нея старите софийски къщи споделят. Раздумката им е била достатъчна за две книги „Спомени зад оградата” и „Между кръста и петолъчката”.
Много красиви сгради погинаха под фадромите на мутробарока, други креят едва-едва, разумните нови собственици на трети са спасили останките от прежната им красота. Нека Искра ни сподели какво са си шушукали с някои от емблематичните домове в района на Докторския паметник в София. Съюзът на архитектите на ул. „Кракра“ 11 – забележителна сграда с още по-вълнуваща съдба с бляскави и трагични моменти. А Искра разкрива не само историята й, ами че там, където е била моргата на д-р Иван Карамихайлов днес се намира… ресторантът.
Сигурно за повечето от вас Кирил Маричков е известният „щурец”, но малцина са наясно, че дядо му е създал едни от най-красивите сгради в София и лично архитектът на мавзолея на Ленин го спасява. Става дума за къщата на ъгъла на „Леге” и „Съборна” – бивш хотел „Империал”, а след това сграда на ЦК на ДКМС.
Не сме забравили и рубриката на Теодор Борисов и Светослав Марков 50 места от българската история отвъд България. Те ни изненадаха, че Българската академия на науките изобщо не е създадена у нас, а в Браила, но в замяна на това й е „бабувал” Любен Каравелов.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg