Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И хората от малките селища искат да си избират кмет

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Представители на Сдружението на кметовете на малките кметства се срещнаха с всички парламентарни групи миналата седмица и поискаха промени в местното законодателство. Основното им искане е прага за избор на кмет на бъде от 100 души население, а не както е сега – от 350. Този въпрос трябва да се реши бързо, „за да може дискусията да се проведе в спокойни времена, а не на прага на изборна кампания“, както се изрази председателят на Сдружението Румен Стоянов, кмет на Калофер.
От БСП и ДПС се съгласиха по принцип с предложенията, а от ГЕРБ поясниха, че би могло да се търси баланс по средата на двете числа – например населено място с 200 души избиратели да може да си избира кмет, а ако са по-малко – управленецът да се назначава от общинската администрация, както и досега.
Кметът на едно малко населено място – Христо Христов от Ново село, Великотърновско, мотивира искането на кметовете с променената демографска картина на България, която показва намаляване на населението в малките села и градчета в много региони.
А на изявлението на председателя на Парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, че въпросът е малко деликатен, защото общинските кметове могат да имат възражения на тази тема – отговори кметът на община Любимец, Хасковско, Анастас Анастасов – няма да има проблеми между малките кметства и общинските кметства, защото всяко от тях ще има съответния бюджет и съответните задължения.

Промени в изборното законодателство явно ще има и те явно ще бъдат решени в полза на малките кметове, но това може да стане след сериозно обсъждане, бе позицията на Цветан Цветанов накрая на срещата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04