Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магията на българските обредни хлябове

БНР Новини
Фото изложба „Добре дошли в България” представя обредни хлябове и традиции

В Хисаря вече пристигнаха първите щъркели за тази година. Градът се готви да посрещне деня на пролетното равноденствие - 21 март, с пролетно настроение. Много приятна изненада, подарък за жителите и гостите на града, е пътуващата фотоизложба „Добре дошли в България”. Тя представя обредни хлябове и традиции от регион Тракия и се осъществява, благодарение на спечелен проект по линия на „Подкрепа на инициативи на общините, свързани с регионалното измерение на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018”.
Символиката на празника и на обредното приготвяне на хляб се свързва с възраждането на природата. Под топлото слънце на Тракия, в подножието на мистичната Средна гора, край минералните извори на Хисаря, ще откриете царството на дъхавите топли пити, богато украсени с древни символи за здраве и берекет. Интересно е да се види колко видове празнични погачи и обредни пити са замесвали нашите баби: Боговици, с кокичета, за годеж, сватба, новородено бебе, кръщене, пита за младоженците, за кумовете, за свекъра и свекървата, за почитане на тъщата при празнични посещения, за Цветница, за Великден, за Еньовден, всевъзможни погачи и краваи, жътварски хляб… и т.н. Изложбата „Добре дошли в България” има за цел да утвърди позитивния образ на страната чрез гостоприемство, култура и традиции. По стар обичай всеки гост е посрещан с хляб и сол. При сватба младата невяста влиза в новия си дом, след като хапне залък хляб с мед, за да е сладък и благодатен животът на младото семейство. Изложбата е покана и към европейските делегати да опитат автентичния български вкус и да усетят очарованието и мъдростта на запазените традиции в малките общности на страната. Още за изложбата и градовете, в които тя ще гостува, разказва Майя Апостолова от Туристическия информационен център в Хисаря.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20