Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Праисторическа разходка по днешната автомагистрала "Струма"

БНР Новини
Малгожата Гребска – Кулов и Иван Вайсов в студиото на предаването.
Снимка: Емил Николов

Още от петък следобед към изходите на големите градове се насочват колони от автомобили. Нетърпеливите пътници мечтаят да сменят делничната рутина, да преживеят нещо различно и вълнуващо, дори ако разполагат само с почивните събота и неделя. Не по-различно е и по време на отпуските. Така, бързайки, сезон след сезон, любознателният пътник все се кани някой ден да поспре, да поразгледа какво става на разкопките при автомагистрала „Струма“, да поразпита и да научи повече за работата на археолозите, а те, независимо от студа или жегата, продължават неуморно да работят. Гонят срокове. Магистралата не чака: по изграждането има толкова много етапи, отчети, спазване на наши и европейски административни правила!

Когато пътят ви отведе на автомагистрала „Струма“ при въпросния Лот 3.3, предлагам да го погледнете с очите на откривателя. Защото изминалата археологическа 2017 г. бе богата на резултати. Десетки хиляди удивителни находки се показаха от земните недра тъкмо от праисторическото селище при село Дамяница, Благоевградска област. Някои от тези артефакти бяха представени и по време на Салона на музеите в София.

До 1 април може да посетите и представителната изложба „Българска археология 2017“ в Националния археологически институт с музей при БАН. Ще имате възможност да се запознаете с още впечатляващи резултати от цялата страна. Изложбата представя 340 находки и 22 археологически обекта от времето на Палеолита до Средновековието, но това е само част от огромния труд на екипите.

А сега, заедно с археолозите Малгожата Гребска – Кулов и Иван Вайсов, да направим праисторическа разходка по днешната автомагистрала „Струма“ ЛОТ 3.3.






Съдове от Праисторическо селища Дамяница, Благоевградска област. Снимка: К. Георгиев, НАИМ при БАН



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20