Тъжно е, когато хората не пеят.
Лошо е, когато хората немеят.
Страшно е, когато хората не смеят да се смеят.
Радой Ралин
------------------------------------------------
Когато бях овчарче на село в АПК,
бях много благодарен за своята съдба.
Щом пукнеше зората, събуждах се от сън
и с моето момиче се срещахме навън.
Така си го представях живота, но уви,
романтиката вече не е като преди.
Не искам да говоря надълго за това,
но още пазя спомен за някои неща.
Един ден в наше село пристигна агроном,
със вносна моторетка и нов магнетофон.
И гръмна махалата от ритми и от туист.
Шушукаха си всички: Това е специалист!
Момите полудяха за него, но нали
романтиката вече не е като преди.
Не искам да говоря надълго за това,
но още пазя спомен за някои неща…
А моето момиче така се промени,
че с мене разговаря с невиждащи очи.
Реши да се изучи и тя – за агроном
и вече се облича във дънков панталон.
На всяка моя дума отвръща твърдо: Не!
Добре, че в АПК-то със плана сме добре.
Александър Петров (1988)
музика: Стефан Димитров, аранжимент: Ив. Платов и Кр. Бояджиев, изпълнение: Цветан „Чочо“ Владовски
------------------------------------------------------------
Народе, накъде я смяташ? Докога ще се мяташ
като влечуго от едно робство към друго...
Радой Ралин, (1993)
музика: Кристиян Бояджиев, изпълнение: Светослав (Славчо) Пеев
------------------------------------------------
На Първи април в пътуването ни сред песенния хумор попадаме на борбата за целувка на Славейков, чуваме останали без отговор въпроси на Ралин и Ферер, заслушани в химновите строфи на Борис Арнаудов се озоваваме в пълния с изненади, любим и на Ги Беар Амстердам, спираме се при агронома в наше село (в духа-на-времето) с перото на Александър Петров, за да стигнем до откровението на Георги Минчев (Гошо!) за митичния Д-р Иванов, когото срещаме ей там, току до наш’та махала. И на Миленита. Такива, а и други работи се случват при нас на Първи април. Водят ни спомени за Златния кос. Не го чуваме, защото от няколко години все не спира да лети.
И се носи нависоко.
Понякога се случва да го зърнем!
При късмет – да го последваме, дори…
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg