Днес международната общност чества Световния ден на водата, без която нямаше да ни има и без която земята не би ни дала хляба, а и много други неща, тъй като тя обича и растенията, и животните – затова, според някои, не е просто вещество, а същество. За жалост, на този пролетен – макар и снежен ден – вместо подобаващо да уважим животворното начало, което ни дарява това „същество“, говорим за нерешените хронични проблеми, свързани с наводненията, за които „де юре и де факто“ у нас би трябвало да поемат отговорност в конкретни измерения поне четири министерства с техните служби, както и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Експертен поглед към темата ни предлага доц. д-р инж. Петър Филков, заместник-декан на Хидротехническия факултет при Университета по архитектура, строителство и геодезия – единственият у нас, който обучава строителни инженери по различни специалности за водния сектор.
• „360 градуса“: за един различен подход по превенция и управление на риска при наводнения в застрашени райони, тестван чрез международния проект TRIBUTE – разказват ръководителят на българския екип на проекта доц. д-р инж. Мария Маврова-Гиргинова и участниците в конференцията, посветена на проекта, проф. Крис Кираноудис от Националния технически университет на Атина, инспекторът от Национална служба „Гражданска защита“ при МВР Денислава Пенчева и Ифигения Керамитсоглу, представител на Атинската национална обсерватория.
• „Златното сечение“: геофизикът инж. Илия Лазаров за перспективните идеи, свързани с използването на геотермални води в един район на Югоизточна България с палеовулканично минало.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg