Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографът и пътешественик Добрин Кашавелов, който обича планината, но водата определя неговите най-важни посоки

БНР Новини
Добрин Кашавелов в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

Той е сред пътуващите хора на нашето време, със свободен дух, с отворени сетива за всичко интересно, необичайно, актуално. Един от проектите, по които работи, е заснемане на професионалните посоки за развитие и изяви на младия диригент Йордан Камджалов. Другата сюжетна линия е пътят на водата. Добрин е от почитателите на планинските маршрути. Но някак все става така, че водата определя голяма част от събитията и изявите му в личен и творчески план. Едно кратко филмче, както той самият го определя, със също така краткото заглавие „Вода“, му носи първо място в конкурса на тема „Вода“ във филмовия фестивал еDIT във Франкфурт. Филмът е само 30 секунди, но какви!

През 2013 г. Добрин, заедно с Ганета Сагова и нейният съпруг Веско, са на Филипините след връхлитането на един от най- страшните опустошителни тайфуни. Професионализмът си казва своето и, макар гледката да е наистина страшна и смазваща, екипът успява да запечата на кадрите и лъча надежда у местните хора. Този филм носи на Добрин и на неговите колеги и приятели второ място в конкурса Action4Climate, в чието жури участва Бернардо Бертолучи.

Сега фотографът и пътешественик Добрин Кашавелов отново е приел предизвикателство, свързано с водата, в нейната добра роля. Главен герой на поредния филмов разказ е благословен с уникалната дарба човек, който умее да открива водата и да я превръща в дар за хората, изграждайки над 300 чешми! Водата и празниците, свързани с почитта към водата, се намесват при взимането на важни решения в неговия личен живот – сватбата, кръщаването на малката му дъщеричка.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20