Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между вярванията, конспирациите и суеверията

БНР Новини
35% от българите се предпазват от уроки с различни средства
Снимка: Pexels
Искрено се забавлявах на изследването за нагласите на българите към вярвания, конспирации и суеверия, направено в началото на месец март от изследователски център „Тренд“ по поръчка на в. „24 часа“. Не зная причината за това проучване, нито мога да преценя дали е избран правилният момент за него, но със сигурност много ми хареса. Няма как да направя сравнения с други народи и техните суеверия, но тъй като не съм социолог въздъхвам дълбоко и продължавам така както си знам.
Чукам и на дърво за всеки случай и най-вече срещу нещастие и беда или вместо да извикам „Не дай, Боже“. Оказва се, че такива като мен в България са още 73 % от населението.
Против уроки и лош късмет 35 % от българите носят червен конец, а ако не са ви мили лицето със студена вода със специално завъртане на ръката, за да премахнат влиянието на лошите и завистливи погледи, които са ви съпътствали по време на разходките ви в детска възраст и малко по- нататък, то нищо не знаете за суеверията…
12% от нашенци хвърлят сол за късмет, а други носят чесън в чантите си, може и залепен за пъпа срещу чуждата лошотия… ако това ви се вижда дискомфортно, то просто си закачете на балкона плитка от чесън и всичко ще ви е наред.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37