Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти?

Снимка: www.koralbeach.com

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти?

Какъв е казусът на Кирил Киров, собственик на имоти около къмпинг "Корал", закупувани със статут на строителни парцели?

"Единият от парцелите съм го закупил като строителен парцел. Съответно, и цената му е като за строителен парцел. След като приеха закона, за този имот отпадат строителните разрешения, отпада изградената от мен инфраструктура – водопровод, канализация, електричество, път... но не може да се ползва като строителен парцел. С приемането на закона се връща към земеделска земя. На този парцел трябваше да има 10 вилни сгради с басейн. След всички разрешителни от РИОС и от другите институции. След излизането на закона всичко това отпада."

Коментар по казуса в "Законът и Темида" прави адв. Камен Новиков:

"Когато се появи един такъв закон, най-важните въпроси са два: Кое е наложило приемането на закона точно в този му вид – интересен юридически и политически въпрос? Вторият въпрос е какво ще стане със засегнатите лица, какъвто е г-н Киров и много други собственици в районите на тези територии, които попадат в юрисдикцията на този закон? 

Прекалената конкретика, която е използвал законодателят, като чисто законодателна техника, говори, че може би се крият някакви други интереси. Всеки, който се е запознал, дори и бегло, с парламентарната дискусия при приемането на закона, ще си постави въпроса защо, в крайна сметка, в юрисдикцията на този закон попаднаха само плажовете Карадере, Корал и Иракли, а не и още други 41 плажа, които практически не се различават по нищо от споменатите в закона.

На пръв поглед няма логика, но тогава идват въпросите за кого е тази втора логика, втори поглед? При всички положения, когато се приемат такива закони, които би трябвало да пазят, на първо място, българската природа, и на второ място, българските граждани. Когато се приеме такъв закон, най-важното е да се извърши преди това една мащабна обществена дискусия – да се вземат становища на собственици, природозащитници, икономисти, юристи. И едва тогава да се пристъпи към съответната законодателна промяна – след широко обществено обсъждане. А в случая отново каруцата е поставена пред коня...

Повече проблеми, отколкото решения..."

Адв. Новиков допуска, че много казуси ще бъдат отнесени до Европейския съд по правата на човека, защото, според него, се касае за посягане върху изконни субективни права, върху които се градят демокрацията и частната собственост.

Конституционни ли са промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие; Предварително ли е трябвало да се реши въпросът за обезщетяването; Кое е компетентното лице, което да назначи комисия; Кога се предвиждат такива комисии; Какви методики ще се използват за оценяване на въпросните земи; Откъде ще се отпуснат средства за тези обезщетения; Как да потърсят собствениците на имотите правата си; Ще получат ли накрая обективни и нормални обезщетения – чуйте повече в звуковия файл.

Снимката е илюстративна

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45