Антонио Василев завършва столичния Техникум по керамика и декорация на стъкло, а след това Икономическия университет в София с магистратура по Международни отношения, Шуменския университет с две специалности – Държавна администрация и Теология. Започва да се занимава с частен бизнес, но запазва страстта си към изкуството и опазването на културно-историческата памет. Наследява ги от семейството. Прабаба му Златка, например, получава образование в Рим и Париж. Пред нахлуващия модернизъм в Европа, тя предпочита да потърси реализация в САЩ, където се утвърждава като творец сред най-добри американски художници-реалисти, със своя галерия в Манхатън, Ню Йорк.
Правнукът Антонио Василев става учредител и член на „Фондация Българи“, на Съюза на колекционерите у нас и на Делфийския съвет в България. Издирването на ценни артефакти и създаването на тематични колекции водят до следващата стъпка: представянето им в различни изложби. До 1 юни в Националния исторически музей може да се види изложбата "Златарството по българските земи" XVI–XX в. с над 500 избрани образци от много по-голямата му лична колекция.
А кога се появява вкусът към този вид хоби? По какво реакциите на човека от бизнеса се отличават от тези, на колекционера, въпреки че става дума за една и съща личност?
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец. Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..
Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..
Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg