Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиляна Кехайова открива „Софийски музикални седмици“

Пред Радио София тя разказва за концерта за виолончело на Марин Големинов и конкурса „Алфред Бинер“

Лиляна Кехайова

Често говорим за Виена в сутрешното ни „Радиокафе“ – и защото през последните години австрийската столица неизменно е определяна като най-добрият град за живеене в света, и заради музикалните изкушения там, а и защото немалко наши музиканти успешно се интегрират (учат, работят) в този красив град. Така е и с виолончелистката Лиляна Кехайова, с която разговаряхме в сутрешното ни „Радиокафе“. Талантливата млада дама е четвърто поколение музикант, възпитаничка на Националното музикално училище в София (при Ани Атанасова), след което заминава за Виена и там продължава обучението си (сега и специализира) при Лилия Шулц-Байрова. Много награди, участия в майсторски класове и изключително активна концертна дейност- всичко това е част от живота на Лиляна Кехайова.

А сега идва и поканата да открие 49-тото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“. На концерта на 23 май Лиляна Кехайова ще изпълни Първия концерт за виолончело и оркестър на именития български композитор Марин Големинов (отбелязването на 110-годишнината от рождението му е един от акцентите на фестивала). Но разговорът ни започва от някои интересни нейни участия от последните месеци – като концерта с изумителния цигулар Марио Хосен във Варна под палката на Борислав Иванов („чудесен град, чудесна публика, с традиции“ – казва с усмивка Лили Кехайова, като турнето в Южна Италия с пианистката Кристина Милер и творбите на Николай Мясковски, които преоткриват и които ще бъдат издадени на диск (даже вече има запазена дата за това за "Шуберт хол" във Виена)…

На записи в Първо студио на БНР с Кристина Милер и Марио ХосенЛиляна Кехайова определено обича предизвикателствата, интересно й е да открива някога бляскави, а сега позабравени автори (като Мясковски) или пък с десетилетия неизпълнявани български шедьоври (като концерта на Големинов). Цялата история с този концерт започва още с майката на Лиляна Кехайова – Невена, която също е виолончелистка (част от състава на радиооркестъра) и която е свирила концерта на Големинов по идея на нейния преподавател в музикалната академия Веселин Емануилов. „Все ми казваше да го погледна че много ще ми хареса и все не ми достигаше време за това“ – разказва Лили Кехайова, - „докато един ден седнах да го пресвиря и … толкова ми хареса, прилича на другите творби на Марин Големинов от този период – на „Нестинарка“, на „Скиците за струнен оркестър“. Започва да го учи, като междувременно се оказва, че концертът не е изпълняван от 1969 година, когато споменатият Веселин Емануилов го свири на Общобългарското състезание за млади инструменталисти. Идва и поканата да открие с тази творба (писана в през 50-те години на 20 век от Големинов) „Софийски музикални седмици“. Цялата програма на откриването е много интересна, включва само славянски шедьоври (другият солист на концерта ще бъде големият ни цигулар Минчо Минчев). Интересна е и комбинацията диригент – оркестър, тъй като главният диригент на радиооркестъра ще дирижира Софийската филхармония.

За подробности – чуйте целия ни разговор с Лиляна Кехайова, като на финала тя добавя и една чудесна новина за всички млади музиканти, а именно, че на 28 май в залата на музикалното училище в София ще се проведе конкурс, наградата от който ще бъде прекрасна цигулка, изработена от известния виенски лютиер Алфред Бинер (който ще бъде и член на журито).

„Това е изключителна възможност за един млад музикант, конкурсът е само за българи, като ще се провежда всяка година и ще се дават не само цигулки, но и други инструменти (виола, виолончело), а самата аз знам колко е трудно да си набавиш хубав инструмент и колко е важно това за твоето развитие“ – обяснява Лиляна Кехайова и кани всички да се възползват от тази възможност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.