Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чия е вината за рушенето на горноезеровския манастир „Света Богородица“?

БНР Новини
Игуменката на манастира майка Серафима призовава за помощ всеки, който може да се отзове
Снимка: радио Бургас

Горноезеровският манастир „Света Богородица“ се намира между квартал „Меден рудник“ на град Бургас и село Горно Езерово. Според легендите на това място още от тракийско време е имало езическо светилище. Първите документални сведения за съществуването на манастира са от 1892 г. В много общински документи е споменат под името „Аязмото“.
Защо параклисът на Серафим Сарофски към горноезеровския манастир е сринат до основи и какви други поражения има в святото място? В предаването гостува Комня Фучеджиева от Бургас. Ще чуете и игуменката на манастира майка Серафима, бургазлийката София Малева, ареднаторът Илия Проданов и колегата от радио Бургас Десислава Златева.
Комня Фучеджиева: Манастирът е основан през 12-ти век, по-късно е бил разрушен. През 1982 започва възстановяването му от благочестиви християни и днешната игуменка Майка Серафима. На мястото стават много чудеса. В резултат от наводнение на манастира са нанесени огромни щети. Ние всички сме Божии създания и живеем под Божия покрив. Нека съхраним вярата, която ни е запазила през вековете, нека бъдем по-човечни и отговорни към създаденото от Майка Серафима.
Майка Серафима: На 25 октомври 2017 по вина на арендатора стана голямо наводнение и още няма кой да почисти, стоя в калта. Апелирам към всички добри хора да дойдат да помогнат.

Комня Фучеджиева и Анелия Торошанова в студиото на предаването
София Малева: Още на 17 октомври, преди наводнението е подаден сигнал към дирекция на полицията, община Бургас и други органи във връзка с прокопана от арендаторите канавка, която представлява заплаха за манастира. Нямаше никаква реакция. От общината са гласувани 10 хиляди лева помощ, но до момента нищо не е получено.
Илия Проданов: Не сме строили никакво съоръжение, отводнителна канавка си съществуваше отпреди, ние само я почистихме. Тя е с дълбочина 50 сантиметра и не може да създаде такъв проблем. Причина за наводнението в манастира е бедствената ситуация, манастирът много пъти се е наводнявал, той е построен в много ниска точка.
Десислава Златева:  През всичките тези години никоя институция не пожела да помогне.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30