Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георг Льовиш: Европа сега не е идеалният отбор, но той трябва да остане заедно въпреки всичко

Ново разширяване на ЕС може да е шанс, но в момента в Германия това се възприема като свърхпретоварване и не намира подкрепа

| обновено на 16.05.18 в 11:13
Снимка: eu2018bg.bg

София утре ще бъде домакин на Срещата на върха ЕС - Западни Балкани, определяна като "кулминационната точка" на Българското евопредседателство, което върна в дневния ред на Европа интеграцията на Балканския регион като гаранция за сигурността и стабилността на целия континент. Надеждите са София да събере на форума 28-те  държавни и правителствени ръководители на държавите членки на Евросъюза и техните колеги от Албания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Република Македония и Косово, за да "инжектира" нова енергия в отношенията между ЕС и Западните Балкани.

Ентусиазмът, с който България говори за разширяването на ЕС обаче не се споделя в пълна степен от някои страни-членки, а в много от държавите обществата са скептични дали темата трябва да бъде на дневен ред заради други наболели за решаване вътрешноевропейски въпроси. 

"В Германия в момента има силни настроения за това първо да видим какво искаме от Европа и как към това да бъдат присъединени и останалите задачи за решаване. Появява се моментът на разминаване. Хората си казват: "О, Боже, Боже, само ни липсват и нови държави!",  разказва Георг Льовиш  -  германски журналист и анализатор, главен редактор на левия берлински Тageszeitung ( накратко наричан TAZ). Льовиш обаче смята, че перспективи за присъединяване на нови страни от Балканите има: 

"Мисля обаче, че ако Европа отново се намери и направи няколко крачки напред, защото досега имаше период на кризи и загуби на солидарност, както при бежанската вълна - та, ако отново има успешни съвместни европейски проекти и чак след това бъдат приети една, две или три нови членки, това би довело до позитивна динамика в определени области и до подем. Вероятно новите членки няма да са така самонадеяни като старите страни и ще знаят защо са вътре в ЕС, а това би довело до нови сили в европейския проект. Но първо Европа трябва да стъпи на крака, да намери вътрешна енергия и сега е решаващата фаза, пък ще видим дали това ще доведе до успех" .

"От гледна точка на Германия в Западна Европа сега има много разочарование - в Унгария, в Полша, може би и в Чехия. Ново разширяване може би би означавало и шанс, но в момента в Германия това се възприема като свръхпретоварване и не намира подкрепа", коментира анализаторът. 

Георг Льовиш, който е известен с подкрепата си за Зелената партия и пише критично за десни политици, движения като Пегида и националистическите тенденции, наблюдавани в Германия, коментира и темата за влиянието на крайно десните и популистки сили в Европа: 

"Това е нов изпит, така бих описал ситуацията. Разбира се, тук в Германия си поставяме въпроса къде са общите споделени ценности? Защо унгарците стигнаха до ситуация отново да изберат Виктор Орбан, щом една по една започват да отпадат свободи, съставни елементи на системата, като това става и в Полша?  Мисля, че германците трябва да научат, че това явление не е изключение само в Унгария и в Полша, така е и в други държави, в САЩ, дори и в собствената ни страна, където западногерманците трябва да погледнат по различен начин на източногерманците и обратно. Не трябва да забравяме, че в унгарските градове се случи и друго - имаше протести, протести имаше и в Полша. Не всичко е неизменно. Но на първо място за Германия това, което се случва в Западна Европа, е болезнено, но според мен това е поучителен процес".

"Европа  сега не е само онзи слънчев екип, а и отбор, който скърца и се чупи, и който трябва да остане заедно въпреки всичко", обобщи анализаторът. Според него предстоящите догодина европейски избори са особено важни, тъй като: 
"Имаме големия шанс да отговорим на въпроса:  Какво искаме от Европа?  - Икономика? Свобода? Какъв модел искаме и този въпрос виси във въздуха и е назрял вече за отговор".

По отношение на очакванията на Европа, свързани с лидерите на Франция и Германия - Еманюел Макрон и Ангела Меркел, Льовиш коментира, че не вижда бъдещ сблъсък , а по-скоро допълване на европейската сцена:

"Смятам, че Макрон е чудесна възможност, защото той може да върне Европа към нейните символи, защото за мнозина Европа е нещо студено, бюрократично. Докато Меркел е позната като прагматик и добър организатор и може би с Макрон могат да бъдат добър дует - единият със неговия ентусиазъм и привнасянето на смисъла, и другият - който организира и сключва компромиса".

Целия анализ на Георг Льовиш може да чуете от звуковия файл. 

Интервюто е реализирано със съдействието на германската медийната организация S-WOK, в рамките на юбилейна медийна среща на журналисти от Централна и Източна Европа в Лайпциг.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.