Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Операция „Делириум“

Психотичен роман

| обновено на 15.10.18 в 16:53 БНР Новини

Петербург. Световен конгрес по семиотика. Двама отегчени до смърт и солидно почерпени преводачи решават да внесат свой колорит в научното мероприятие. Барикадирани в преводаческата кабина, те успяват да вдигнат на крак не само конгресния център, но и елитните спецчасти. Убедени, че си имат работа с терористи, последните не жалят сили и средства, за да ги извадят от кабината, живи или мъртви.

В същото време в секретното седемнадесето управление на Федералната служба за безопасност, известно още като „Отдел за борба с душевното здраве“, трескаво вербува нов персонал. Това легендарно и тайнствено управление е едно от най-силните оръжия на КГБ, доказало своята ефективност през цялата съветска история. Сега то планира мащабна операция, чиято крайна цел е разрушаване на Европейския съюз изотвътре. Според плана това може да стане единствено като се атакува неговото най-слабо звено: България. Още повече, че нейното председателство на Съюза съвсем скоро предстои...

Въведение




Глава първа
„Семиотика, гъби и самогон“
разказвач: Елена Алексиева




Глава втора
„Нищо ново под слънцето – само средствата“
разказвач: Емил Андреев




Глава трета
„Любовен делириум“
разказвач: Рени Нешкова




Глава четвърта
„Сделката“
разказвач: Боряна Дукова




Глава пета
„Новото скоростно метро Пекин - Казанлък“
разказвач: Светльо Гагов




Глава шеста
„Онова, от което се боиш“
разказвач: Здравка Ефтимова




Глава седма
„Космическо танго“
разказвач: Мария Христова




Глава осма
„Шльокавица“

разказвач: Митко Новков





Глава девета
„Код Такоа“
разказвач: Александър Христов





Глава десета
„Колективен сън с петолъчка“
разказвач: Светлана Дичева




Глава единайсета
„КГБ - ДС - НПО“
разказвач: Продан Проданов




Глава дванайсета
„Делириум тременс“

разказвач: Емил Андреев





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работата като почивка

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по стихове на Атанас Звездинов и Людмил Станев и изпети от актьорите Албена Павлова и..

публикувано на 08.08.24 в 18:45

Любов, престъпления и страсти, или книга за подземния свят на Атина

Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки? Журналистът Стра̀тос..

обновено на 08.08.24 в 13:06

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35

От Вапцаров до виртуалните разходки: Седемте музея на Банско

Един от първите музеи в Пиринския край е къщата-музей "Никола Вапцаров", отворена за посетители през 1952 г., което поставя началото на музейното дело в Банско. Сега в града е изграден музеен комплекс, който включва седем обекта, представящи историята, културата, архитектурата и характерната за региона природа. Читалище "Никола Вапцаров" –..

обновено на 05.08.24 в 12:01