С какво приключилият преди броени дни Фестивал на науката в Обединеното кралство изненада както публиката, така и участниците в него и как една малайзийка спечели този престижен конкурс, до финала на който достигнаха представители на 27 страни?
Отговорите – от мениджъра за висше образование и наука в Британски съвет Ивайло Славов и от българския представител на Челтнъмския фестивал и студент по химия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Борис Яначков, преборил се за първото място на състезанието за комуникатори на науката „Феймлаб“ у нас за тази година.
В предаването се включват и подгласниците на Борис Яначков на българския финал на конкурса „Лаборатория за слава“: асистентът по техническа безопасност и управление на риска в университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас Сабина Георгиева и докторантът в Института по молекулярна биология при БАН Александър Атемин. Те споделят своите емоции и размисли, свързани с тази забележителна „лаборатория“ за влюбени в науката млади хора.
Магистърът по молекулярна и клетъчна биология от Хайделбергския университет и преподавател в Националния център по заразни и паразитни болести Савина Стоицова, спечелила наградата на публиката на българския „Феймлаб“, също добавя любопитни подробности за българския финал на състезанието и разказва за предизвикателствата, пред които е изправена съвременната епидемиология.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg