Седмица на балкански автори ще тече в периода 17-22 юни в рубриката „Запазена марка Радиотеатър“.
Започваме от два часа след полунощ на 18 юни с добре познатия на българската публика Азис Несин с постановката „Ще подлудят човека“. Несин описва един мераклия за успех по втория начин, който тръгва да пише поръчкови статии, но накрая заради цялата си готовност да служи, му се връща тъпкано.
На 19 юни идва ред на гръцки автор – Стратис Карас с „Борци“. Карас описва добре познатата ситуация изобщо на Балканите, когато в кафенето (или кръчмата) всички сме бабаити и борци за световна справедливост, но като дойдат нещата за действие – никакви ни няма.
В сряда, 20 юни, е молдовски автор – Йон Друца с пиесата „Завръщане към себе си“. Друца описва последните дни на великия Лев Толстой, споровете с жена му София, абсолютната му невъзможност да се справи с всички дърпащи го на сто и една страни просители, роднини, последователи, синове и дъщери. Според молдовския драматург Лев Николаевич е вълк, който е загубил пътя и му е крайно време да го намери.
В четвъртък, 21 юни, идва един от най-блестящите балкански романи – „Дервишът и смъртта“ на босненеца Меша Селимович. Една екзистенциална творба, в която живот и смърт, любов и омраза, вярност и предателство са омесени с такова майсторство, че всекиго оставят без дъх. Както без дъх ще останат радиослушателите, когато го чуят.
И накрая, на 22 юни, друг „бездиханен“ роман – „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис. Ние, българите, завиждаме на гърците за този герой, но според българската писателка Яна Букова, автор на великолепния роман „Пътуване по посока на сянката“, която повече от 20 години живее в Атина, Зорбас е повече герой туристически, отколкото идентификационен персоналистичен маркер за южните ни съседи. Както и да е, важното е, че Казандзакис е написал страховита творба, която в интерпретацията на режисьора Георги Тодоров е намерила своя адекватен и почтителен прочит.
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg