Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет, хипноза, подсъзнание

БНР Новини
Снимка: pixabay

При какви случаи с помощта на възрастовата регресия хипнотерапията успява да помогне за решаването на редица психологически проблеми? Може ли терапията чрез хипноза да трансформира трайно случаите на амнезия и съществува ли вече научно обяснение за хипермнезията? Успява ли в конкретни ситуации използването на хипнотерапия при тестване на хора с полиграф да заблуди тези, които работят с такъв тип детектори на лъжата? И по какъв начин се осъществява контактът между съзнание и подсъзнание при краткосрочната и дългосрочната памет в трансово състояние на границата между съня и будуването?
Отговорите узнаваме от психолога Иво Величков, завършил Лондонския колеж за клинична хипноза и автор на многократно преиздаваната у нас и в чужбина книга „Тайните на хипнозата“.
• „Вечният двигател“: зоологът Спартак Мерджанов, специализирал работа със слонове в зоопарка в Честър, Великобритания, разказва за слонската интелигентност, част от която е забележителната памет на най-големите сухоземни животни на планетата ни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00

Думи от Велики Преслав

Едва ли са много хората извън кръга на учените – историци, археолози, езиковеди и т.н., които ще знаят нещо много повече от най-общите представи, останали от ученическо време, за така наречения "златен век" на българската писменост и култура, за Велики Преслав, за преславската книжовна школа. В същото време изследователите продължават да разширяват и..

публикувано на 10.10.24 в 09:21