В навечерието на ключовите избори в Турция няколко опозиционни организации обединиха сили за наблюдение на вота.
В Платформата за честни избори участват опозиционните Народнорепубликанска, Добрата партия, умерено проислямската Партия на щастието, прокюрдската Демократична партия на народите и Работническата партия, както и редица граждански организации и два леви профсъюза – ДИСК и КЕСК.
В Турция ще бъдат създадени почти 182 000 избирателни секции. Право на участие в избирателните комисии имат парламентарно представените партии. 415 000 членове на комисии и 195 000 наблюдатели на опозицията гарантират, че във всяка секция ще има най-малко по двама нейни представители. По-рано депутатът от Народнорепубликанската партия Онурсал Адъгюзел представи приложение за мобилни телефони, наречено „Честни избори“. С него активистите ще могат да сканират протоколите и да изпращат резултатите от тях в организирания от Платформата център в столицата Анкара. Според представители на инициативата това ще обезпечи 99 на сто сигурност на вота.
Членът на Платформата за честни избори и бивш турски съдия в Европейския съд за правата на човека в Страсбург Ръза Тюрмен заяви, че за пръв път в историята на страната се създава толкова мощен блок по въпроса.
По време на референдума за промяна на конституцията през април миналата година в Турция имаше сериозни съмнения за нарушения при отчитането на резултата.
По време на предстоящите в неделя избори в Турция ще бъдат разположени и наблюдатели от 8 международни организации.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg