На 29 юли в Софийската опера ще се състои грандиозен концерт, дирижиран от Григор Паликаров, в който ще участват известни български и чужди певци. Те са дошли специално, за да отдадат своята признателност към своя вокален педагог и приятел Констанца Вачкова.
Ето какво казват някои от тях:
„При нея учехме не просто пеене... или как да преборваме трудностите в дадена вокална партия... да бъдем на все по-високо професионално ниво. Тя ни правеше преди всичко по-добри хора!"
Свилен Николов – баритон, солист на Варненската опера
„Естествено, че тя на всички ни беше много скъпа, но на мен, едно момиче, което е далеч от родителите и Родината си, тя ми беше всичко, и ми даваше всичко от себе си! Единствено мога да кажа, че благодаря на Бога, че ме срещна с такъв ценен човек“.
Мунгунцецег Содномцерен – сопран солист на Монголската опера
„Случват се подобни неща в живота – една среща може да измени съдбата ти. Срещата със скъпата ми Констанца промени живота ми. Само за три години работа с нея тя ме подготви така, че бях приета в Мариинския театър, както и получих покани от много други опери“.
Наталия Тимченко – сопран, солист на Мариинския театър
„На мен тя даде много повече от постановка - майчина ласка, когато бях слаба, искра от огъня й, когато моят гаснеше и вяра! Вярата, че щом тя смяташе, че мога, значи можех. И аз успявах, всеки път, с нейната подкрепа.“
Силвия Тенева – сопран
„Костанца беше и ще е част от нас, която не може да запълним, но остана пример за силна жена, всеотдаен педагог и приятел, майка. И човек с истинска позиция за музикалното ни съвремие“.
Диман Панчев – бас
Специално за концерта пристига Владимир Галузин, който предната вечер ще пее в „Дама Пика“ на Чайковски в Санкт Петербург. Той е дългогодишен приятел на Констанца Вачкова и един от главните виновници за този концерт.
Сред учениците на Констанца Вачкова са още Мариана Арсенова, Камен Чанев, Цветелина Василева, Орлин Горанов, Хрисимир Дамянов, Филипа Руженова, Антония Раднева и много други.
В концерта ще прозвучат арии и дуети от опери на Моцарт, Верди, Пучини, Джордано, Дворжак, Чайковски, Бородин, Хаджиев, изпълнени от Костадин Андреев, Гергана Русекова, Галина Стоянова, Диман Панчев, Свилен Николов, Хрисимир Дамянов, Валентина Христова, Силвия Тенева, Антония Раднева, Наталия Тимченко, Владимир Галузин, Мунгунцецег Содномцерен.
Доц. Констанца Вачкова е родена на 29.03.1937 г. в Москва, в семейство на български емигранти. Преживява Втората световна война в Русия, Урал. Когато е на 9 години се връща със семейството си в България. Учи в Плевен. През 1951 г. е приета в езикова гимназия в Ловеч с немски език. През 1956/1957г. е приета в Държавната Музикална Консерватория при проф. Христо Бръмбаров. Носител е на втора награда на международния конкурс в Хелзинки през 1962 година. През 1964 г. е лауреат на конкурса „Джордже Енеску“- Букурещ. След конкурса се завръща в София и кандидатства за солист на хоровата капела, където е приета веднага и остава няколко години. След това проф. Лиляна Жабленска я кани за асистентка и 6 години тя работи до нея и навлиза във вокалната педагогика. По-късно се отделя като самостоятелен преподавател. В края на 70-те години е изпратена във Виена на специализация последвана от друга специализация в Москва при преподаватели като Елена Образцова.
Поканена е и в Лайпцигската академия като лектор и педагог. Провеждала е многократно майсторски класове в Швейцария, Германия, Корея.
Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..
Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg