Избрано от програмата
от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Цивилизациите на градовете
Градовете – митология и реалност
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Дикбауер Колекшън - Концерт от INNtöne Jazz Festival (АйЕнЕнТьон джаз фестивал)
в Германия.
от 2.00 до 3.00 часа
Запазена марка „Радиотеатър“
„Дидро и тъмното яйце“ от Файнс Магнус Енцерсбергер
от 3.00 до 5.00 часа
Концерт
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Руска традиционна музика
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Румен Сираков, Мита Стойчева, Младен Койнаров, Павлина Горчева, Митко Гроздев и други.
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Патиланско царство“ от Ран Босилек
от 8.10 до 10.00 часа
Нашият ден
• В Международния ден без найлонови торбички – има ли изход от вредните навици на новото време и какви са опасностите от практикуването им – коментар на Евгения Ташева, „За Земята“.
• Космически авантюри: възможно ли е предложение за брак на автономна капсула за двама, летяща около Луната, или как ще се промени животът на земните жители след 2022 г. – с доц. Лъчезар Филипов от Института по космически изследвания при БАН.
• Човекът: Историята на Дора Галор – детски писател и певица.
• Минути за култура:
- Обединяващите за Балканите послания на Двореца в Балчик в изложбата на Ясен Казанджиев и Румяна Тенева, с която в Берлин отбелязаха края на българското председателство на Съвета на ЕС – коментар на директора на културния институт Жени Михайлова.
- „Това съм аз“ – юбилеен концерт-спектакъл на оперната прима Александрина Пендачанска в Античния театър в Пловдив.
от 10.00 до 11.00 часа
Хумор и сатира
Цар и водопроводчик
от 11.00 до 12.00 часа
БНР топ 20
Класация за български песни
След новините в 12.00 часа
Темата на деня в 300 секунди
За джобните фенерчета и други неща
от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• Международният фолклорен фестивал „Велико Търново” предстои през юли. Гостува ни Емил Павлов - директор на фестивала.
• 20 години навършва фондация „Димитър Вълчев”. Разговор с Теодосий Спасов по повод връчването на едноименните награди за театрална музика на фондацията.
• Премиера на сборник с разкази „Стая с камина” от Димитрина Бояджиева
• Георги Маринов с изложба в галерия „Българи” - скулптури в камък и бронз.
• Доц. Етиен Леви отбелязва рожден ден и 20 години преподавателска работа.
• Фонограф: Бил Уидърс
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Участвали ли са ротарианци в спасението на българските евреи и как – фотодокументалната изложба „Ротари клуб – България и българските евреи“.
Събеседници: д-р Йосиф Асса, председател на Бней Брит ложа „Кармел“ – София и инж. Цвятко Кадийски – Ротари клуб – София, Средец, автор на изложбата.
от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Малките бисери
Музика, избрана от слушателите
от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: За думите
• Кога биволите ще засвирят с кавал
Това може би ще се случи, когато славеят в яхъра пропее. Ако вече се питате какви са тези странни безсмислици, за пореден път трябва да уточня, че ако за някои са странни, за други са многозначителни, а за трети... пълна мъгла, да не кажа тъпотия, че изобщо не са книжовно издържани. Вие си знаете от кои сте, но се надявам, че поне се досещате за какви биволи и славеи става дума. Впрочем не те, а свиренето и пеенето, иначе казано музиката, е в основата на двата стари израза, които употребих с леки изменения. Точно за това разговаряме с доц. Даниела Константинова – за устойчивите съчетания, фразеологизми, в които се споменава музиката – музикални инструменти, пеене, свирене, игране, сиреч танцуване, биене на тъпан и тем подобни. И, както обикновено, доказваме, че славеите не са това, което са.
• Езикови справки по радиото – конкурент(н)оспособен, комисион(н)а?
• Моят български език – проф. Хетил Ро Хауге – норвежки българист и преводач
• Минало в бъдещето – межия, менгефеш, изнимало, топор
от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Константи и въображаеми светове в науката
Математика на различни езици
от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Поредица „Музикални меценати“
от 18.00 до 19.00 часа
Жива вода – Класация „Надпяване“
Ще ви представим новите предложения в класацията „Надпяване“ , ще ви съобщим името на победителя за месец юни. Отново ще се върнем назад във времето с музика от миналия век, а изненадата ще бъде нашият събеседник.
от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Щастливата госпожица крачета“ от Доналд Бисет
от 19.20 до 21.20 часа
Музикалните вечери – Студио „Музика“
Заедно в Европа
В Студио музика в линията „Заедно в Европа“ представяме цигуларката Ива Николова, която свири в оркестър „Брукнер“ в Линц и нейните колеги виолистката Елисавета Станева – Фогл и виолончелиста Бернхард Фогл от Австрия, с които свири повече от 10 години в струнно трио „Фогл“.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
„Рис“ - разказ от Емилиан Станев - 1 част
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Летен фестивален пътеводител: Pohoda Festival в Словакия – тази година с участието на „Кронос Квартет“, Ясмин Хамдан, Фик, GusGus и, разбира се, десетки представители на местната сцена (не само от Словакия, но и от съседните страни) – интервю с г-н Антон Репка от екипа на организаторите.
• Фестивал на маримбите и ударните инструменти в Плевен и концерт на Крейг Бейли с Плевенския духов оркестър – на живо от подвижното ни студио с някои от основните участници, включително и със самия Крейг Бейли, известен още като любимия саксофонист на Рей Чарлз.
• А сега внимавайте
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Между барока и рока
Флейтисимо 1
Пиеси от Антонио Вивалди, „Джетро Тъл“, Георг-Филип Телеман, „Чикаго“, Жан-Батист Люли, Пиер-Габриел Буфардeн.
Звучат изпълнения на флейтистите Симеон Щерев, Лиза Безносюк, Джо Фаръл, Ян Андерсън, Франс Брюген, Уолтър Паразайдър, Вилберт Хазелзет.
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Вторниците в "Музиката, която обичам" и този месец са посветени на артисти, условно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов В последното издание на "Вавилонската фонотека" за 2024 г. представяме Crystal Sound Project и тяхната най-нова плоча In The Willo Dream – жанрово дори..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Напразните усилия на любовта" от Уилям Шекспир от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Хоум офис". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика Изпълнения на Динко Иванов,..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев Гостуват група "Хоризонт". Новини от българската и световна музикални сцени. Нови сингли. Прогресив рок: Шведските прогресив рок крале The Flower Kings с нов прочит на стари идеи в By Royal Decree 2022 г. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg