Институтът за изследване на населението и човека към БАН работи по проект, който трябва да представи нови методики, по които да се изследва психологическата годност на водачите на МПС. Изследването е поръчано от Министерството на транспорта.
От Института за изследване на населението и човека към БАН посочват, че новата методика ще помогне да се изследват онези характеристики на водачите, които са предпоставка за рисково и агресивно поведение на пътя. Получените резултати ще помогнат за една по-точна психологическа оценка на водачите, които извършват обществен превоз на пътници и товари и ще помогнат за създаването на подходящи програми за обучение на водачите, които са системни нарушители на пътя. Годността на професионалните шофьори започва да се измерва през 1974 година и до момента по тези методики се преценяват професионалните шофьори, обясни проф. д-р Антоанета Христова, директор на Института за изследване на населението и човека към БАН:
„Първата и основна причина е това, че между 1974 и 2018 година има един огромен период, изпълнен със социално политически и икономически въздействия, които поставят друг вид провокация към човешката психика и към отделния човек“.
55% от катастрофите се дължат на шофьорите, на техните нарушения и неправилната им преценка. 10% от инцидентите на пътя са поради техническа неизправност на моторното превозно средство, а 30% са причинени от различни фактори на околната среда.
След като по проекта се изработи и профилът на рисковия водач от Института за изследване на населението и човека към БАН ще предложат и законодателни промени.
Според Янков Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка работата на учените по този проект има много неясноти:
„Такова изследване се прави в Германия, когато има тежко пътнотранспортно произшествие или сте многократен нарушител, но то преминава през съвсем друг вид психологически анализ и съответно методически указания. Единствено в България съществува това нещо преди самото обучение да се започне такова изследване“.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg