Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„За“ и „против“ националното ни културно наследство

БНР Новини
Сграда от комплекса „Царските конюшни“ в София
Снимка: БГНЕС

Горялата сграда от комплекса „Царските конюшни“ в идеалния център на София ще бъде възстановена в оригиналния ѝ вид, а комплексът ще получи предварителен статут на паметник на културата. През септември пришпорените, както се разбра от премиера вчера, Министерство на културата и Столична община ще внесат в Парламента предложения за промени в Закона за културното наследство, с които ще улеснят процедурите, с които се задължават собствениците на сгради паметници да ги поддържат.
Ако си спомняте, същото уверение обществото бе получило, когато бяха запалени и почти до основи изгоряха тютюневите складове в Пловдив. Когато бе запален софийският театър „Ренесанс“ – червената сграда, ако някои не се сещат, на площад „Възраждане“, когато бе бутната двойната къща, когато… Безсмислено е да изреждам всички обекти в София, а и не само, които са обречени на бутане, сиреч на изчезване завинаги, а и съм дълбоко скептична, че нещо ще се промени наистина.
Защото то отдавна трябваше да залегне в надпартийните планове за опазването на наследството на България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как София да се превърне от кафяв в зелен град?

Зелен град – една тема, която може да бъде мислена и обсъждана по много начини.  Как можем да променим навиците си, за да живеем по-екологично? Какви са градските зелени политики? Можем ли да заменим автомобилите си с велосипеди, подобно на Амстердам? Как София да се превърне от кафяв в зелен град? Драгомира Раева от екологичното сдружение "За земята",..

публикувано на 22.04.24 в 12:44

Пластмаси, текстил и депозитни системи – можем ли да опазим планетата?

В чест на Международния ден на Земята предаването "Нашият ден" покани Десислава Стоянова от сдружение "За Земята", за да сподели някои мисли относно важността на този празник и неговите цели. Тя ни напомни за историята на този ден, който е бил установен през 1970 г. в САЩ и Канада, а през 1990 г. е признат като международен. България, с..

обновено на 22.04.24 в 12:35

РИОСВ-Хасково с инициативата "Планета срещу пластмаса" за Деня на Земята

На 22 април, когато се отбелязва Международният ден на Земята, РИОСВ-Хасково обедини усилията си с различни организации за провеждането на поредица събития. Петя Дичева от РИОСВ разкри подробности за програмата. В самия ден на Земята – 22 април РИОСВ-Хасково, съвместно с Народно читалище "Марица - 2008" с. Райново, организира  почистване на..

обновено на 22.04.24 в 10:32
Виктор Топалов, Габриел и Светлин Тачеви (вляво) с резултатите от гласуването в СОС. Вдясно - Христо Проданов

40 години след подвига: В "Люлин 6" се появи улица "Инж. Христо Проданов"

Денят на 20-и април винаги ще остане един от тези, които носим в сърцата си като специални и вълнуващи. На този ден думите "Аз съм на върха, на върха съм – Христо" са прозвучали в съзнанието на всеки българин. През 1984 година, на 20 април, алпинистът Христо Проданов прави нещо, което остава в историята като символ на българската смелост – изкачва..

обновено на 22.04.24 в 10:04

Студентите от ЛТУ канят на Седмица на ландшафтната архитектура

От 2006 година април се отбелязва като световен месец на ландшафтната архитектура, а в София от 22 до 26 април студенти от 5 курс от Лесотехническия университет организират традиционната "Седмица на ландшафтната архитектура". От 2009 г. винаги през април бъдещите ландшафтни архитекти заедно със свои преподаватели и с представители на професията..

публикувано на 20.04.24 в 12:15