Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ина Вълчанова – писателката редактор в Радиотеатъра

БНР Новини
Снимка: Яна Пункина

Името на Ина Вълчанова нашумя след успеха на нейните романи – по „Потъването на Созопол“ режисьорът Костадин Бонев създаде успешен филм, а Европейската награда за литература на „Остров Крах“ направи името ѝ известно на целия континент. „Остров Крах“ веднага беше преведен на няколко европейски езика, а Ина Вълчанова се превърна в поредното име от българската литература, намерило топъл прием и от чужди читатели. Малцина обаче знаят, че преди своята толкова успешна писателска кариера Ина е работела дълги години като редактор в Радиотеатъра и нейно дело са десетки, ако не и стотици заглавия от спектакловия фонд на радиото.
Сега, през лятото, дойде време да запознаем нашите слушатели с някои от нейните пиеси като редактор: „Листопад в старческия приют“ от Златомир Златанов (вторник, 21 август 2018), „Решение 1424“ от Цончо Родев (сряда, 22 август 2018), „Леон“ от Рада Александрова (четвъртък, 23 август 2018), „Ловът на пустинната хиена“ от Мария Станкова (петък, 24 август 2018). Няма как да не направи впечатление изборът на Ина Вълчанова – едни по-особени автори, понякога странно звучащи – прочее, също като нейните романи. Тънък вкус, премерена намеса, усет за намека и загадката – такава е Ина и като редактор, и като писател. Всички пиеси, представящи я като редактор в Радиотеатъра, ще звучат от 10 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35