Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11 септември – 17 години по-късно

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 11 септември 2001 година бе извършен един от най-тежките атентати срещу човечеството – поредица от 4 съгласувани самоубийствени атаки срещу САЩ. Три от тях напълно успешни – срещу Ню Йорк и Вашингтон, и срещу сградата на Пентагона.
Сутринта на този ден 19 терористи от ислямската военна групировка „Ал Кайда“ отвлякоха 4 пътнически самолета. Похитителите умишлено разбиха 2 от тях в 2-те кули-близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк, при което за по-малко от 2 часа кулите се сринаха до основи. Терористите разбиха третия самолет в Пентагона – седалището на Министерството на отбраната на САЩ. Четвъртият самолет се разби в открито поле в щата Пенсилвания преди самолетът да достигне целта си във Вашингтон. Загинаха близо 3 хиляди души, а около 6 хиляди бяха ранени.
Защо днес хората по света се връщат отново към спомена за този терористичен акт – просто защото след 11 септември се оказа, че светът не е същия. През 2001 година твърде много хора от Европа и Америка вече живееха по различен начин – Берлинската стена отдавна беше рухнала, желязна завеса нямаше, посланията на тогавашните световни лидери бяха за приятелство и сътрудничество.
Днес – 17 години по-късно, колкото и трудно е да се признае, хората по света някак си живеят под заплаха. Атентатите в Париж, Брюксел, Лондон, Санкт Петербург показват това. И днес все още се търсят отговорите на някои глобални въпроси, като въпросите за омразата и насилието, зададени преди 17 години.
Светът вече е друг, може би ако разузнавачите по света се обединят за постигането на една обща цел, тогава вероятно ще има ефект от борбата с тероризма – това бе позицията на специалиста по сигурността генерал Тодор Бояджиев, изказана в предаването.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04