Есенният сезон в Софийска градска художествена галерия започна с един изключително интересен и стойностен проект на екипа, работил повече от една година за него. Това е изложбата „Елиезер Алшех и „естетиката на безобразието“, която фокусира върху миналото, но в същото време разширява хоризонта, като включва и други значими събития от художествения ни живот. Ръководител на екипа е Пламен Петров, но останалите куратори са Рамона Димова, Наташа Ноева и Николета Гологанова. „Във всички кътчета на нашия живот смъртта проектира своя жестока и необходима раздяла“ – пише Жан Херш в есето си „От изгнанието до сбогуването“. Раздялата на България с Алшех е осъществена още през далечната 1928 година, когато българинът, в чиито вени тече еврейска кръв, отива да учи в Мюнхен. През следващите десетилетия той живее – както отбелязва Пламен Петров – и като скитник, и като чужденец, за да бъде низвергнат заради „формалистичното си творчество“ дори в далечната Аржентина. Изложбата „Елиезер Алшех и „естетиката на безобразието“ е разказ за неговото ярко и своеобразно присъствие в историята на българското изобразително изкуство.
Специално за изложбата гост на СГХГ бе дъщерята на художника архитект Деяна Алшех. Предстои да излезе печатно издание, не само с отбелязване на тази изложба, но с включени новооткрити документи, текстове и факти на изтъкнати български изследователи, които осветляват житейския и творчески път на Елиезер Алшех. Трябва да се отбележи и изключително интересното и професионално графично изграждане на експозицията, с участието на Александра Гогова.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg