Фестивалът започна още на 15 юни със спектакъла „Кабаре“, представен от Ина Кънчева – сопран, Людмил Ангелов – пиано и Ицко Финци – актьор. Събитието беше специално подготвено и посветено на българското европредседателство. Сега на 28 септември е първият от концертите от фестивалната програма. Те общо са девет – три във Военния клуб и шест в зала „България“. Има една традиционна джазова вечер – рецитал на Живко Петров. Ще се проведе за трети път „Ден на отворените врати за деца и възрастни“ на 30 септември 2018. Фестивалът ще завърши на 1 декември с камерния концерт на Александрина Пендачанска, Людмил Ангелов и музиканти от Софийската филхармония. Подробната програма на целия фестивал може да видите тук.
За първи път „Пиано екстраваганца“ създава програма „Приятелски принос“, насочена към личности, които искат да допринесат за развитието и представянето на музикалното наследство на най-универсалния музикален инструмент – пианото.
„Това е експеримент, но се надявам той да намери нужния отклик. Това, което ми дава известна увереност, че ще успеем, е кампанията, която направихме за събиране на средства за закупуване на роял, която направихме преди 4 години и която имаше успех“.
Фестивалът „Пиано екстраваганца“ се обединява с НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и НБУ и на 22 януари 2019 г. организират вечер в памет на Алексис Вайсенберг.
„Това е една първа крачка да върнем спомена за този изключителен български музикант, пианист и композитор. Малко хора знаят за това негово различно лице – на композитора. В този ден ще бъде показан документалният филм на БНТ и швейцарската телевизия „Аз обичам музиката“. Той отблизо е схванал същността на личността на Вайсенберг в целия й многостранен облик. Ще има негова музика. Наскоро излезе албум с негова музика, издаден от престижното издателство „Шот“ в Германия. Студенти от Музикалната академия от клавирната катедра и от НБУ ще научат някои от тези произведения на Алексис Вайсенберг, които ще бъдат изпълнени за първи път в България. За да присъства на събитието е поканена и една от дъщерите на Вайсенберг Мария Вайсенберг, за да разкаже интересни моменти от живота на твореца, които широката публика не знае“ – сподели Людмил Ангелов на пресконференцията.
В звуковите файлове може да чуете разказа на Людмил Ангелов за работата му с младите български пианисти и отговорността, която той поема за тяхното обучение и развитие.
Ще научите и за предстоящите концерти от личния му творчески сезон, както и за записите, които предстои да осъществи.
Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..
Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg