Малцина са художниците днес, които с огромно вдъхновение и изключителна всеотдайност, в днешното сложно време, създават и работят детска илюстрация и имат отношение към изкуството на книгата. Още повече, че детската илюстрация възпитава естетически вкус, моделира светоглед и формира личности. Един от големите майстори в тази област е професор Виктор Паунов. Галерия „Стубел“ започна своята есенна изложбена програма, представяйки една нова, по-различна зона – тази на илюстрацията и изкуството на книгата именно чрез последните творби на този автор.
Изложбата се нарича „Три истории +“ и включва творбите на три от последните му творчески задачи. И което е интересно, тази експозиция завладява с решението, което е сравнително необичайно да прехвърли в някои случаи образността на самите детски илюстрации в пространството на галерията. Т.е. едно надникване в света на „работилницата“ в изкуството на илюстрацията. А това се отдава на Виктор Паунов, който продължава и обогатява богатите традиции на българската илюстрация за деца. Само за периода 1983-2012 година в сътрудничество на много български издателства, които се „върнаха“ към майсторството на нашите художници, Виктор Паунов осъществява проекти за графичен дизайн и илюстрации на повече от 1000 книги и други печатни издания, в това число 50 издания за деца и юноши, като „Алиса в страната на чудесата“, „Братя Грим“, „Български народни приказки в 6 тома“, “Шумът на върбите“ и други. Виктор Паунов е носител и на 10 награди и почетни дипломи за своето изкуство, сред които е Голямата награда на името на Борис Ангелушев на Националната изложба на илюстрацията и изкуството на българската книга през 1990 година.
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър. Той е емблематичен режисьор с много награди. Напуснал е Русия преди няколко години, сега живее във Франция и поставя пиеси в цяла Европа. Тази година той е бил в Плевен на пилотното издание на..
В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..
Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...
С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..
"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година. Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg