Малцина са художниците днес, които с огромно вдъхновение и изключителна всеотдайност, в днешното сложно време, създават и работят детска илюстрация и имат отношение към изкуството на книгата. Още повече, че детската илюстрация възпитава естетически вкус, моделира светоглед и формира личности. Един от големите майстори в тази област е професор Виктор Паунов. Галерия „Стубел“ започна своята есенна изложбена програма, представяйки една нова, по-различна зона – тази на илюстрацията и изкуството на книгата именно чрез последните творби на този автор.
Изложбата се нарича „Три истории +“ и включва творбите на три от последните му творчески задачи. И което е интересно, тази експозиция завладява с решението, което е сравнително необичайно да прехвърли в някои случаи образността на самите детски илюстрации в пространството на галерията. Т.е. едно надникване в света на „работилницата“ в изкуството на илюстрацията. А това се отдава на Виктор Паунов, който продължава и обогатява богатите традиции на българската илюстрация за деца. Само за периода 1983-2012 година в сътрудничество на много български издателства, които се „върнаха“ към майсторството на нашите художници, Виктор Паунов осъществява проекти за графичен дизайн и илюстрации на повече от 1000 книги и други печатни издания, в това число 50 издания за деца и юноши, като „Алиса в страната на чудесата“, „Братя Грим“, „Български народни приказки в 6 тома“, “Шумът на върбите“ и други. Виктор Паунов е носител и на 10 награди и почетни дипломи за своето изкуство, сред които е Голямата награда на името на Борис Ангелушев на Националната изложба на илюстрацията и изкуството на българската книга през 1990 година.
“Случаят Лола“ от Хосе Варлета под режисурата на Николай Младенов има предпремиера на 30 януари в Сатиричния театър “Алеко Константинов”. Това е моноспектакъл на Елена Атанасова, сценографията е на Чавдар Гюзелев, музика и музикална среда – Мартин Каров. Другото ново заглавие от афиша на Сатирата е “Не забравяйте да се подпишете”(Любовна среща за..
С премиера на комедията "Не те познавам вече" от Алдо де Бенедети, с участието на Любомир Нейков, Румен Угрински, Илияна Лазарова, Дона Вълова, Катерина Борисова и Роберт Янакиев, наскоро в столицата се появи ново средище за култура, което се намира в сградата на ул. "Шипка" 34 и носи името TheatroArt. Александър Пеновски, който ръководи TheatroArt,..
След премиерата в Бакау (Румъния) 2014 г., последвана от Пловдив 2015, София 2016 г. и Гейнсвил (Флорида, САЩ), "Антигона – това съм аз" (anti-GONE-It’s me) ще бъде представена отново на софийска сцена. Публиката ще има възможността да се наслади на авторския солов спектакъл на хореографа Галина Борисова. В него се изследва античния модел..
Севар Иванов завършва актьорско майсторство в класа на легендата Стефан Данаилов. Веднага след това защитава докторската си степен в УНСС, където с днешна дата е преподавател по управление и финансиране в изкуството. Специализира в САЩ, член на "Менса", до скоро зам.- директор на театър. Играе самия Дориан Грей в Младежкия театър и Васил Левски в..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg