Легендата Шарл Азнавур символично избра датата 1 октомври - Деня на музиката, за да се раздели с нас, на 94-годишна възраст.
Азнавур се радва на една от най-продуктивните артистични кариери, продължила над 70 години. Той е автор на над 1200 песни, продал е повече от 100 милиона екземпляра от албумите си. Българската публика успя да го види на живо преди около година, когато изнесе запомнящ се концерт в зала "Арена Армеец".
Като много други изпълнители, превърнали се в есенция на Франция - като Жорж Мустаки и донякъде Един Пиаф - Азнавур е оформен като човек и творец от корените си. Роден в Париж на 22 май 1924 с рождено име Шанур Вахинаг Азнавурян. Майка му е певица, баща му - актьор. Семейството бяга от арменския геноцид. Азнавур напуска училище деветгодишен, за да си изкарва прехраната като актьор. Той преживява немската окупация на Париж, пеейки по кабарета, докато родителите му крият в апартамента си свои приятели арменци, евреи, руснаци и комунисти. Баща му се включва във френската Съпротива.
Пътят на Азнавур в музиката не е от лесните. В началото на кариерата си той бива пренебрегван от критиците, тъй като по думите им бил твърде грозен, твърде нисък, имал ужасен глас, а и заглавията на песните му били лоши.
Кариерата му леко тръгва нагоре чак в края на 50-те години на миналия век. Цели десет години след като е бил автор на песни за Едит Пиаф. През 60-те участва в „Не стреляйте по пианиста“ на Франсоа Трюфо, но чак през 70-те го спохожда славата, за да не го напусне повече.
Той е от малкото френски звезди, които пробиват във Великобритания и САЩ и неведнъж изнася международни турнета при голям интерес.
"Трябва да се научиш да ставаш от масата, когато вече не сервират любов" - пееше Азнавур в една своя песен. Едно е сигурно, на него никога не му се е налагало да става от масата. Песните му винаги ще се радват на несекваща любов и признание от публиката.
Слушайте утрешното издание на „Нашият ден“, когато музиката ще бъде посветена на големия Азнавур, а нашият колега Здравко Петров ще разкаже за живота и кариерата му.
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg