73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на Франческо Чилуфо.
Творбата изразява почитта на Маскани към Джоакино Росини и към традициите на италианската опера буфа и комедия дел арте. Премиерата е на 17 януари 1901 г. едновременно в шест италиански оперни театри – Миланската Скала, театър "Карло Феличе" в Генуа, Кралския театър в Торино, Римския оперен театър, "Ла Фениче" във Венеция, Филхармоничния театър във Верона и два дни по-късно в театър "Сан Карло" в Неапол.
С изключение на представлението в Рим, дирижирано от самия Маскани (а по-късно и от неговия ученик Роберто Моранцони), "Маските" са приети твърде слабо, а спектакълът в Генуа е прекратен по средата заради бурните прояви на недоволство от страна на публиката. През следващите четири години операта се играе спорадично в Италия, след което потъва в неизвестност. Когато Маскани преработва и представя операта през 1931 г., тя също не среща траен успех. Въпреки това спорадичните възраждания в края на XX век са посрещнати с известен критически интерес. Преобладава мнението, че Маскани така и не е успява да повтори успеха на "Селска чест". Подобни твърдения се опровергават от случващото се на фестивала в Уексфорд, особено като се има предвид невероятния успех през 2015 г. на друга опера на италианския маестро – "Уилям Ратклиф".
Заглавието на "Маските" се отнася до маските на комедия дел арте, а в пролога актьорите и техният импресарио представят героите: Бригела, пътуващ търговец; д-р Грациано, юрист; Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); Панталоне, богат жител; дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); заекващия Тарталия; капитан Спавента и неговия слуга Арлекино.
Останалите три действия са самата пиеса, в която след много перипетии Флориндо и Розаура, подпомагани от Колумбина и Арлекино, успяват да предотвратят сватбата с Капитана. Тази сватба е планирана от бащата на Розаура – Панталоне. Но вместо той се съгласява на сватбата на Розаура и Флориндо при условие, че след девет месеца ще се роди красив Панталончино. Операта завършва с радостен химн на италианската маска, изпълнен в хор от всички присъстващи.
Снимки - ФС на Уексфордския фестивал
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската естрадна музика – на фона на 75-то издание на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо и малко преди да отпразнуваме деня на любовта и виното. Димитър Йосифов е човекът, изпял емблематични..
На 14 февруари зала "България" изкушава публиката с любов, вино и кино. В 19.30 часа Костадин Георгиев-Калки и Мартина Табакова, заедно с "Кварто квартет" и гости от легендарната група "Медикус" ще представят Love story – световни любовни дуети и мелодии от филми и мюзикъли. Концертът е музикален прочит на вечната тема за любовта с романтични..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства...
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg