В това издание на рубриката „География на сетивата“ на предаването „Семейно радио“ гостува едно семейство, в чийто живот пътуването има централно място. Това са Гергина Дворецка и Владимир Дворецки. Гергина е наш дългогодишен колега, а Владимир също е журналист, така че двамата се чувстваха като у дома си в нашето студио.
Разговорът обаче не беше за свързан със седенето у дома, а точно обратното – за това да напуснеш дома си, в търсене на нови приключения, емоции и впечатления. Гергина е автор на осем книги с художествена литература – поезия и проза, сред които и два романа. Двамата работят и за семейната фондация „Европа и светът“, чиято основна цел е популяризирането на българското, европейското и световното културно наследство.
Най-скорошното им посещение до Мексико през това лято не само е оставило чудесни впечатления у тях, но и ги е вдъхновило за идеята да започнат серия от инициативи за популяризация на културата на маите в България.
През ноември миналата година пък са посетили Аржентина и Бразилия. Посещенията им не се ограничава само до Европа, която са обиколили на длъж и шир, и Латинска Америка. Били са в Индия, както и в някои части на Африка.
В Аржентина те откриват една много близка до европейската култура, която обаче има и своите специфики и различен климат. Там те посещават Буенос Арейс – град на шарените фасади и улицата на тангото, но и град, в който номерата на сградите надвишават хиляда. Дали по улиците на Буенос Арейс се танцува танго и какви са най-интересните обяви, залепени из тях, можете да научите от разговора на семейство Дворецки с Ирина Вълчанова.
В последната си част пък разказът им поема към Бразилия, където човек се чувства по-млад, където музиката е в кръвта на хората и ги кара, щом чуят самба, спонтанно да танцуват. В Бразилия те посещават Рио де Жанейро, Копакабана и разположения на островен архипелаг град Ангра дос Рейс, за да разберат, че бразилците приличат много на нас – българите.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg